Βιγιαρεάλ - Ρεάλ Μαδρίτης 2-1: Το «κίτρινο υποβρύχιο» τορπίλισε την «Βασίλισσα»

Βιγιαρεάλ - Ρεάλ μαδρίτης
Από George Dimitropouloseuronews

Με γκολ των Πίνο ('47) και Μορένο ('63) η Βιγιαρεάλ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που την φέρνει στην 4η θέση μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, σύμφωνα με τις εταιρείες αθλητικών δεδομένων Opta Sports και Gracenote, η Ρεάλ Μαδρίτης δεν συμπερίλαβε κανέναν Ισπανό παίκτη στο αρχικό της σχήμα σε αγώνα της LaLiga.

Ο Κάρλο Αντσελότι επέλεξε έναν Βέλγο, δύο Βραζιλιάνους, έναν Αυστριακό, δύο Γερμανούς, τρεις Γάλλους, έναν Κροάτη και έναν Ουρουγουανό απέναντι στη Βιγιαρεάλ το Σάββατο.

Παρά το διεθνές προφίλ τους, οι Los Blancos υπέκυψαν στην Βιγιαρεάλ με 2-1.

Το "κίτρινο υποβρύχιο" ήταν εντυπωσιακό στην επίθεση και θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερα τέρματα αν οι παίκτες του είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια.

Το πρώτο 20λεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, που είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Ντάνι Παρέχο, ένα τακουνάκι του Φρανσίς Κοκλέν που κατέληξε στο δοκάρι κι ένα καλό σουτ του Ζεράρ Μορένο.

Με την έναρξη του ημιχρόνου, ο Πίνο με σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει ένα χέρι του Χουάν Φόιτ την ώρα που πήγε να τραβήξει τη φανέλα τον Βινίσιους, σε μία φάση που συνεχίστηκε με τον Μπενζεμά να αποτυγχάνει να σκοράρει σε εστία χωρίς τερματοφύλακα. Το πέναλτι τον έκανε από μοιραίο ήρωα, αφού ευστόχησε κι έκανε το 1-1.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στην επόμενη φάση. Ο Φόιτ έβγαλε την κάθετη πάσα, ο Ντάβιντ Αλάμπα γλίστρησε κι έκανε χέρι ανακόπτοντας την πορεία της μπάλας και ο Ζεράρ Μορένο νίκησε τον Κουρτουά για το 2-1.

Το παιχνίδι πήρε φρενήρη ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να φτάνουν κοντά στο τέταρτο γκολ του αγώνα. Αυτό δεν ήρθε όμως ούτε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων (αν και ο διαιτητής είχε υποδείξει επτά), όταν ο Αρνό Ντανζουμά έφυγε στην κόντρα, σούταρε από τα 30 μέτρα με τον Κουρτουά στην αντίπαλη περιοχή όπου είχε ανέβει για ένα κόρνερ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο αγώνα που διεξάχθηκε στο Estadio de la Cerámica η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή της LaLiga.

Είναι μόλις η δεύτερη φετινή ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης στο πρωτάθλημα και μια σημαντική νίκη για τη Βιγιαρεάλ, η οποία την φέρνει σε θέση ισοβαθμίας με την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης στον βαθμολογικό πίνακα.