Αυστραλιανό Όπεν: Στους «8» ο Τσιτσιπάς μετά από ματς-θρίλερ 4 ωρών

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει την πρόκριση στους «8» του όπεν της Αυστραλίας απέναντι στον Ιταλό Σίνερ
Από euronews with ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 3-2 σετ του Ιταλού Γιανίκ Σίνερ και πέρασε για τρίτη σερί φορά στα προημιτελικά του τουρνουά της Μελβούρνης

Πρόκριση-θρίλερ του Στέφανου Τσιτσιπά στη Μελβούρνη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση κυρίως στα δύο πρώτα σετ και παραμένοντας δυνατός στο τέλος, κέρδισε με 6-4,6-4, 2-6, 4-6, 6-3 τον Γιανίκ Σίνερμετά σε ένα συγκλονιστικό ματς τεσσάρων ωρών στη «Lod Laver Arena» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open για τρίτη σερί φορά και τέταρτη συνολικά στην καριέρα του.

Στους «8» θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα ((Νο.71 αλλά και αποκάλυψη του τουρνουά), ο οποίος μόλις στην 5η του συμμετοχή σε κυρίως ταμπλό Grand Slam, κέρδισε με 4-6,6-3, 7-6(2), 7-6(3) τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ.

O Tσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά στο1ο σετ κάνοντας break στο πρώτο γκέιμ, κράτησε το σερβίς του και έκανε το 2-0, αλλά την ίδια απάντηση έδωσε και ο Ιταλός που στη συνέχεια αφού κράτησε σερβίς του, ισοφάρισε σε 4-4 με break. Άμεση ήταν η απάντηση του Τσιτσιπάς με-νέο- break, πριν κλείσει το πρώτο σετ στο σερβίς του με 6-4 μέσα σε 45 λεπτά.

O Έλληνας πρωταθλητής έκανε νωρίς στο 2ο σετ το break (2-1), αλλά άμεση ήταν η απάντηση του Ιταλού κάνοντας με break το 2-2. Στη συνέχεια, όπως και στο πρώτο σετ έτσι και σε αυτό ο Τσιτσιπάς έκανε -ξανά-break στο 9ο game (5-4) και έκλεισε το σετ (6-4) στο σερβίς του με εντυπωσιακό τρόπο (με ταχύτητα 198χλμ το τελευταίο), μέσα σε 46 λεπτά, αφού πρώτα είδε το Σίνερ να του ακυρώνει ένα σετ-πόιντ.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Σίνερ να μπει μπροστά (1-3) κάνοντας ένα κρίσιμο break, απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά και να μείνει στο παιχνίδι. O Ιταλός πιο συγκεντρωμένος και πιο σταθερός στο σερβίς, διεύρυνε τη διαφορά στα game (1-4) πριν φτάσει στη νίκη -με άσο στο τελευταίο γκέιμ- με 6-3 και μειώσει σε 2-1 σετ, μέσα σε 56 λεπτά.

Ακολούθησε «Toilet break», διάρκειας επτά λεπτών για τον Στέφανο Τσιτσιπά, με τον Ιταλό να μένει στο γήπεδο.

Ο Σίνερ μπήκε με ενισχυμένη ψυχολογία στο 4ο σετ, φτάνοντας σε ένα γρήγορο break (1-2), με τον Τσιτσιπά να εξακολουθεί πολλά λάθη και επίσης χωρίς τις δυνάμεις που χρειαζόταν. Πάντως κατάφερε σε ένα κρίσιμο σημείο να «αποκρούσει» του δύο γκέιμ-πόιντ του Ιταλού για να μειώσει σε 2-3, κρατώντας το σερβίς του και αποφεύγοντας ένα νέο break του Σίνερ. Όμως σε καθοριστικά σημεία έδειξε να χάνει την υπομονή, ψυχραιμία και την συγκέντρωσή του, χάνοντας τελικά με 6-4, μετά από 53 λεπτά σε αυτό το σετ. Έτσι έγινε το 2-2 (σε 3 ώρες και 20 λεπτά), με τον Ιταλό να ...επιστρέφει μετά τα δύο πρώτα χαμένα σετ, δίνοντας διαστάσεις θρίλερ στην αναμέτρηση.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε-στο σερβίς του- το πρώτο γκέιμ στο 5ο σετ, όπου οι δύο παίκτες οδηγήθηκαν για να λύσουν τις ...διαφορές τους. Ακολούθησαν...1-1, 2-1, 2-2 ( ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 40-0 λόγω τριών λαθών του Σίνερ, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο break), 3-2.

Σε αυτό το καθαριστικό σημείο, ο Έλληνας πρωταθλητής, που μπήκε αποφασισμένος να φτάσει στην πρόκριση, μετά από πέντε χαμένα break points, κατάφερε το έκτο και προηγήθηκε με 4-2, διαμορφώνοντας ισχυρές προϋποθέσεις νίκης. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του(5-2), όπως και ο Ιταλός (5-3), πριν φτάνει στη μεγάλη νίκη (6-3), σε ένα σετ που είχε διάρκεια 40 λεπτά.

Στις δηλώσεις του μετά το ματς, ο Έλληνας πρωταθλητής παραδέχθηκε ότι κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να επικρατήσει του αντιπάλου του.

Ο Τσιτσιπάς είναι σε εξαιρετική φόρμα μετρώντας οχτώ νίκες μέσα στο 2023, ενώ απέναντι στο Σίνερ έχασε τα δύο πρωτα σετ στο τουρνουά της Μελβούρνης.