Φουκουόκα 2023: Στους τέσσερις του Παγκοσμίου η Ελλάδα στο πόλο μετά από δραματικό ματς

ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ
ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ Πνευματικά Δικαιώματα ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Πνευματικά Δικαιώματα ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Νίκησε με 10-9 στον ημιτελικό το Μαυροβούνιο και παίζει ημιτελικό το πρωί της Πέμπτης με αντίπαλο την Σερβία

Ο παίκτης παραπάνω και ο παίκτης λιγότερο, τομείς που δυσκόλεψαν αφάνταστα την εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών στον προημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Φουκουόκα με το Μαυροβούνιο, έμελλε νε δώσουν τελικά στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα το εισιτήριο για την τετράδα, για τέταρτη φορά στις τελευταίες πέντε διοργανώσεις.

Ενα γκολ του Σκουμπάκη στον παίκτη παραπάνω στα 56΄΄ πριν τη λήξη και μία καλή άμυνα στον παίκτη λιγότερο αμέσως μετά, έδωσαν στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου την αγχωτική νίκη με 10-9 και την έστειλαν στα ημιτελικά, εκεί όπου την Πέμπτη 27/7 (11 π.μ.) θα αντιμετωπίσει την Σερβία που επικράτησε αργότερα στα πέναλτι της Ιταλίας στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και 6-4 στο ημίχρονο, ωστόσο μια κακή τρίτη περίοδος έφερε τις δυο ομαδες ισοπαλες 7-7, πριν την έναρξη του τελευταιου οκταλεπτου. Σε αυτο η Ελλάδα προηγήθηκε με τέρματα του Αργυρόπουλου, ισοφαρίστηκε ισάριθμες και τελικά  πήρε τη νίκη χάρη στο τέμα του Σκουμπάκη στον παίκτη παραπάνω, εκεί όπου η Εθνική Ελλάδος είχε μόλις 4/13.