Αμερικανικό νταμπλ στον φετινό υπερμαραθώνιο του Μον Μπλαν

Ο ΥΠΕΡΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΤΟΥ ΜΟΝ ΜΠΛΑΝ
Ο ΥΠΕΡΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΤΟΥ ΜΟΝ ΜΠΛΑΝ Πνευματικά Δικαιώματα JEFF PACHOUD/AFP or licensors
Πνευματικά Δικαιώματα JEFF PACHOUD/AFP or licensors

Τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες κατέκτησαν την πρώτη θέση του αγωνα των 171 χιλιομέτρων αθλητές από τις ΗΠΑ

Αμερικανικό νταμπλ είχαμε για πρώτη φορά στα χρονικά στον φετινό 20ο υπερμαραθώνιο του Μον Μπλαν που ολοκληρώθηκε στο Σαμονί της Γαλλίας.

Στους άνδρες κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο ο αμερικανός Τζιμ Γουαλμσλεϊ, που είχε λάβει μέρος στον συγκεκριμένο αγωνα άλλες άλλες τέσσερις φορές στο παρελθόν. Τερμάτισε σε χρόνο 19 ωρων, 37 λεπτών και 42 δευτερολέπτων μπροστά στα μάτια της οικογένειάς του, που ταξίδεψε από τις Ηνωμενες Πολιτείες για να τον ενθαρρυνει στον αγωνα του. Ειναι η πρώτη φορά που ένας Αμερικανός κερδίζει στη διοργάνωση.

Αντίθετα, στις γυναίκες η νίκη για τις ΗΠΑ είναι μια... συνήθεια. Μάλιστα, για τρίτη φορά μετά το 2019 και το 2021 τον τίτλο κατέκτησε η Αμερικανίδα Κορτνεϊ Νταουγουόλτερ. Τερματισε σε 23 ωρες, 29 λεπτά και 14 δευτερολεπτα, αφηνοντας στην δευτερη θεση την Γερμανιδα Καταρίνα Χαρτμουθ και στην τρίτη την Γαλλιδα Μπαντιν Ιροντέλ.

Ο υπερμαραθωνιος του Μον Μπλαν ακολουθεί την διαδρομή του αντίστοιχου ποδηλατικου αγωνα στο «Λευκό Όρος» των Αλπεων. Η διαδρομη έχει μηκος 171 χιλιομετρα, εκτείνεται σε διαφορετικά υψόμετρα και διασχίζει τρεις χωρες, την Γαλλία, την Ιταλία και την Ελβετία. Θεωρείται μια από τι πιο δυσκολες διαδρομές παγκοσμίως και φέτος προσέλκυσε στην εκκίνηση περθσσότερους απο 2.500 δρομείς.