EventsEvents

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μάριος Γεωργίου στο σύνθετο ατομικό της ενόργανης γυμναστικής

ΧΡΥΣΟΣ Ο ΜΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΧΡΥΣΟΣ Ο ΜΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ Πνευματικά Δικαιώματα EUROPEAN GYMNASTICS
Πνευματικά Δικαιώματα EUROPEAN GYMNASTICS

Εξασφάλισε παράλληλα την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και θα λάβει μέρος στην κορυφαία διοργάνωση για τρίτη φορά στην καριέρα του

Το χρυσό μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστικής, το οποίο διεξάγεται στο Ρίμινι της Ιταλίας, κατέκτησε το βράδυ της Τετάρτης ο Κύπριος πρωταθλητής Μάριος Γεωργίου.

Ο Γεωργίου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με 84.265 βαθμούς. Παράλληλα, εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό τριών αγωνισμάτων (μονόζυγο, δίζυγο, πλάγιο ίππο).

Κυρίως όμως, με αυτήν την επιτυχία εξασφάλισε και κάρτα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αυτή θα είναι η τρίτη παρουσία του Γεωργίου στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του πλανήτη. Εγινε ο τέταρτος Κύπριος αθλητής που εξασφαλίζει πρόκριση για το  «Παρίσι 2024».

«Είμαι πολύ χαρούμενος επειδή πιστεύω πως σήμερα ήταν η πιο στρεσαρισμένη μέρα στην καριέρα μου. Το να προκριθώ για το Παρίσι ήταν δύσκολο και αυτό μου προκάλεσε άγχος, όμως στο τέλος της μέρας όλα πήγαν καλά», τόνισε μετά την επιτυχία του ο 26χρονος γυμναστής.

Αξίζει να σημειωθεί ότι χάρη στις εμφανίσεις του Μάριου Γεωργίου αλλά και των Ηλία Γεωργίου, Σωκράτη Πηλακούρη, Μιχάλη Χαρή, Γιώργου Άγγονα και Νεόφυτου Κυριάκου, η Εθνική Κύπρου κατάφερε για πρώτη φορά στην ιστορία να προκριθεί στον τελικό του σύνθετου ομαδικού που θα διεξαχθεί την Παρασκευή.

Αναφορικά με τον τελικό του σύνθετου ατομικού, αξίζει να σημειωθεί ότι πίσω από τον Κύπριο πρωταθλητή Μάριο Γεωργίου, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Όλεγκ Βενράιεφ (Ουκρανία) με 84.031 βαθμούς και το χάλκινο ο Γιουμίν Αμπαντίνι (Ιταλία) με 83.765.