«Μαύρη» νύχτα στην Πόλη για τον Ολυμπιακό - Αποκλεισμός και για ΑΠΟΕΛ (pics)

Η Μπεσίκτας συνέτριψε με 4-1 τον Ολυμπιακό - Ήττα και στο Βέλγιο για τον ΑΠΟΕΛ με 1-0

Η ευρωπαϊκή πορεία του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

Η εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Μπεσίκτας, που από το 39’ και με το σκορ στο 2-1 έπαιζε με 10 παίκτες, μπορεί να χαρακτηριστεί και ως συντριβή.

Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα δεν μπήκαν καλά στο ματς, με τους Τούρκους να πιέζουν στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 10’ να ανοίγουν το σκορ με κεφαλιά του Αμπουμπακάρ από κοντά.

Στο 22ο λεπτό ο Λεάλι δεν μπόρεσε να αποκρούσει το σουτ του Μπάμπελ, με τον Ολλανδό να σκοράρει για το 2-0 και τον πορτιέρε του Ολυμπιακού να φέρει ευθύνη.

Και εκεί που οι πρωταθλητές ήταν με την πλάτη στον τοίχο, στο 31’ ο Ελιονούσι με εξαιρετικό ψαλιδάκι και τη βοήθεια του αμυντικού της Μπεσίκτας μείωσε σε 2-1 και έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στο κόλπο της πρόκρισης.

Οκτώ λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» χαμογέλασαν καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Ρέτσο ο σκόρερ των Τούρκων, Αμπουμπακάρ.

Όλοι περίμεναν πως ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να χτυπήσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο αλλά αυτό δεν συνέβη ποτέ.

Η Μπεσίκτας αμύνθηκε σωστά, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε τρόπο να απειλήσει και αν και με παίκτη λιγότερο δέχτηκε ακόμη δύο γκολ.

Στο 75’ ο Μπάμπελ με ωραίο σουτ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα χέρια του Λεάλι (ο οποίος φέρει ευθύνη) ενώ στο 84’ ο Ταλίσκα πέρασε ιδανική κάθετη στον Τόσουν που με ωραίο «σκαψιματάκι» πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού για το τελικό 4-1.

Δείτε παρακάτω το photostory του αγώνα της Μπεσίκτας με τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη.

Χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Άντερλεχτ καθώς ηττήθηκε και στο Βέλγιο με 1-0 και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Οι Βέλγοι είχαν επικρατήσει και στη Λευκωσία με 1-0 και μπήκαν δυνατά στο ματς χάνοντας τρεις κλασικές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα.

Ο Βάτερμαν όμως αποσόβησε όλες τις ευκαιρίες των Βέλγων και μετά το εικοσάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Κρίστιανσεν δεν μπόρεσε να βρει ευκαιρίες προς την εστία των Βέλγων και το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η κυπριακή ομάδα πήρε την κατοχή αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους προς την εστία της Άντερλεχτ.

Στο 65’ οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν το λάθος του ΑΠΟΕΛ στη μεσαία γραμμή και με τον Ατσεαμπόνγκ σκόραραν για το 1-0 και ουσιαστικά «καθάρισαν» την πρόκριση.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει να λέει πάντως πως έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς στον προηγούμενο γύρο πέτυχε σπουδαία πρόκριση επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο αλλά κόντρα στην Άντερλεχτ δεν τα κατάφερε.