Eurobasket U20: «Έπιασαν τον ταύρο από τα κέρατα!» Στον τελικό η Ελλάδα

Η Εθνική νέων αντρών Ελλάδας είναι στον τελικό του Eurobasket U20

Με ευκολία και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, η Εθνική ομάδα νέων αντρών της Ελλάδας νίκησε την Ισπανία (με σκορ 77-56) και σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Eurobasket U20.

Εκεί, έχοντας ήδη εξασφαλίσει ένα μετάλλιο, θα αντιμετωπίσει την Εθνική ομάδα του Ισραήλ.

Ο τελικός θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής, με τους Έλληνες μπασκεμπολίστες να έχουν την ευκαιρία για πάρουν την ρεβάνς για την ήττα στο τουρνουά του Ντομέντζε ντι Καντόρε.

Ο ημιτελικός με την Ισπανία

Η ελληνική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.

Προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κράτησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του.

Εκτός από το Βασίλη Χαραλομπόπουλο, σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και ο Θόδωρος Καρράς.

Άστοχοι και με κακές επιλογές, οι Ισπανοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν την Εθνική Ελλάδας σε καμία στιγμή του αγώνα, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης, δήλωσε:

«Το ελληνικό μπάσκετ συνεχίζει να μας προσφέρει μοναδικές στιγμές και συγκινήσεις. Σειρά είχε η εθνική ομάδα U20 του Ηλία Παπαθεοδώρου να μας χαρίσει ένα ακόμη μετάλλιο σε διεθνή διοργάνωση μετά από τον θρίαμβο απέναντι στην Ισπανία. Θερμά συγχαρητήρια στους παίκτες, το τεχνικό τιμ, την ομοσπονδία για την εξαιρετική πορεία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο Ευρωμπάσκετ. Για μια ακόμη φορά σας ευχαριστούμε που συνεχίζετε να κρατάτε ψηλά τη σημαία του ελληνικού μπάσκετ και να δίνετε χαρά σε όλο τον ελληνικό λαό. Όλη η Ελλάδα βρίσκεται στο πλευρό σας στην προσπάθεια που θα κάνετε αύριο για να κατακτήσετε την κορυφή της Ευρώπης. Το μέλλον σας ανήκει».