Ο αποχαιρετισμός της «αστραπής»

Ο Γιουσέιν Μπολτ αποσύρεται από τον επαγγελματικό αθλητισμό.

Οριστικά και αμετάκλητα αποχαιρετά τον επαγγελματικό αθλητισμό ο Γιουσέιν Μπολτ. Το Λονδίνο υποκλήθηκε στον χαρισματικότερο σπρίντερ που γνώρισαν τα στάδια τα τελευταία χρόνια.

Έχασε στον τελικό των 100 μέτρων, τραυματίστηκε και δεν τερμάτισε στην κούρσα 4 × 100. Έκανε όμως το γύρο του θριάμβου περπατώντας αργά και επευφημούμενος μέσα στο κατάμεστο στάδιο.

Οι διοργανωτές του Παγκόσμιου Πρωταθήματος του Λονδίνου του δώρισαν ένα κομμάτι από τον τάπητα πάνω στον οποίο στους Ολυμπιακούς του 2012 αποθεώθηκε κατακτώντας τρία χρυσά.

«Θυμάμαι πως όταν έχασα στα 100 μέτρα κάποιος μου είπε “Γιουσέιν, μην ανησυχείς. Ο Μοχάμεντ Άλι έχασε στον τελευταίο του αγώνα οπότε μην ανησυχείς για αυτό”. Απέδειξα χρόνο το χρόνο σε όλη μου την καριέρα τι μπορώ να κάνω και δεν πιστεύω πως ένα πρωτάθλημα ή μια κούρσα ή το γεγονός ότι δεν τερμάτισα στην τελευταία μου κούρσα θα αλλάξει το τι έχω κάνει στον αθλητισμό», δήλωσε ο Μπολτ στην τελευταία συνέντευξη τύπου που έδωσε στο Λονδίνο.

«Νομίζω πως έχω δει πολλούς ανθρώπους να αποσύρονται και να επιστρέφουν τελικά στον αθλητισμό μόνο και μόνο για να τα κάνουν τα πράγματα χειρότερα. Προσωπικά, δεν θα είμαι από αυτούς που επιστρέφουν».