This content is not available in your region

Αλώβητη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μπερναμπέου

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς του Ολντ Τράφορντ, στις 5 Μαρτίου, άφησαν Ρεάλ Μαδρίτης και Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ, μένοντας στο ισόπαλο 1-1, στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για την φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι κόκκινοι διάβολοι πήραν το προβάδισμα στο 20 λεπτό με τον Ντάνιελ Γουέλμπεκ αλλά η βασίλισσα απάντησε 10 λεπτά αργότερα με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Δραματική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση της Σαχτάρ με τη Ντόρτμουντ στο Ντόνετσκ, που έληξε ισόπαλη με σκορ 2-2. Οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα στο 31’ με τον Κροάτη Ντάριο Σέρνα αλλά οι πρωταθλητές Γερμανίας απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Πολωνό Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.
Με το γκολ του Βραζιλιάνου Ντάγκλας Κόστα στο 68’ η Σαχτάρ άγγιξε τη νίκη αλλά οι Γερμανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Χούμελς ισοφάρισε τρια λεπτά πριν το φινάλε και η Ντόρτμουντ διατήρησε τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση.
Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 5 Μαρτίου στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ του Ντόρτμουντ.