This content is not available in your region

Πρεμιέρα με ελληνικό χρυσό στο "Κύπελλο Ηλιάδης"

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ο Ρομάν Μουστόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής από ελληνικής πλευράς στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο τζούντο U21 με την επωνυμία «5ο Κύπελλο Ηλιάδης» που διεξάγεται στο Κλειστό Γυμναστήριο Εύοσμου Θεσσαλονίκης.

Ο τζουντόκα του Ολυμπιονίκη Αγ.Ι. Ρέντη, αφού κατάφερε στον ημιτελικό να «σπάσει» την αρνητική παράδοση απέναντι στον Γεωργιανό Γκιγκανί, έφτασε στον τελικό της κατηγορίας των -73 κιλών και εκεί νίκησε με Ippon ακόμη έναν αθλητή από την Γεωργία, τον Λεβάν Γκουγκάβα.

Η πρώτη θέση του 20χρονου Μουστόπουλου ήταν το μοναδικό χρυσό ελληνικό μετάλλιο στην πρεμιέρα του σπουδαιότερου διεθνούς τουρνουά τζούντο που γίνεται στην Ελλάδα, δεδομένου ότι εδώ και μερικά χρόνια βρίσκεται ανελλειπώς στο επίσημο καλεντάρι της EJU. Ωστόσο η Ελλάδα κατέκτησε άλλα τρία μετάλλια, όλα στις γυναίκες.

Η Σταυρούλα Μαυρίδου κατετάγη τρίτη στην κατηγορία των -44κ., ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητριών βρέθηκαν τόσο η Ελευθερία Κατσαντώνη στα -48κ. όσο και η Μαρία Μελά στα -52κ. Στην πρώτη επτάδα των κατηγοριών τους βρέθηκαν ακόμη δύο ελληνίδες τζουντόκα, οι Ελένη Ραγκούση και Βαλεντίνη Ζώτου που κατετάγησαν στην 7η θέση των -57 κιλών.

Το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -60 κιλών διεκδίκησε και ο Κύπριος Ηρόδοτος Κελπής, ο οποίος ωστόσο περιορίστηκε στην 5η θέση μετά την ήττα από τον Αρμένιο «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης στους U20 (στα -55κ.) το 2012, Γκαρίκ Χαρουτιουνιάν.

Από πλευράς μεταλλίων, η «μερίδα του λέοντος» πήγε σε Γεωργία και Σερβία. Στους άνδρες, η Γεωργία πήρε δύο χρυσά, δύο ασημένια και ισάριθμα χάλκινα, ενώ στις γυναίκες, η Σερβία είχε δύο χρυσά και ένα χάλκινο. Αξίζει να σημειωθεί ότι τους αγώνες τίμησε με την παρουσία του και ο υφυπουργός Αθλητισμού της Ελλάδας Γιάννης Ιωαννίδης.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.