This content is not available in your region

Σουηδία - Ελβετία ο τελικός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χόκεϊ

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Σουηδία και η Ελβετία θα αναμετρηθούν το βράδυ της Κυριακής στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χόκεϊ σε πάγο, αφού αμφότερες νίκησαν στους ημιτελικούς του Σαββάτου με το ίδιο σκορ (3-0) την Φινλανδία και τις ΗΠΑ αντίστοιχα.

Στην Στοκχόλμη η Σουηδία νίκησε στον πρώτο ημιτελικό την συνδιοργανώτριά της σε αυτό το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, έχοντας ως κορυφαίους τους Λούι Έρικσον και Χένρικ Σέντιν.

Ο Έρικσον πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα για την ομάδα του από ασιστ του Χένρικ. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο τρίτο τέρμα. Ο Χένρικ Σέντιν πήρε την πάσα από τον Ερικσον και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο τελευταίο λεπτό, όταν όμως είχε ήδη κριθεί το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Σε αυτόν η Σουηδία θα διεκδικήσει τον πρώτο παγκόσμιο τίτλο της από το 2006, όταν είχε κερδίσει την Τσεχία με 4-0 και είχε στεφθεί πρωταθλήτρια κόσμου για τελευταία φορά.

Αντίπαλος της Σουηδίας στον μεγάλο τελικό θα είναι η Ελβετία, που έκανε την μεγάλη έκπληξη και νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό τις Ηνωμένες Πολιτείες με 3-0.

Η νίκη πανηγυρίστηκε με έξαλλο τρόπο από τους Ελβετούς, καθώς θα τους δοθεί η ευκαιρία να διεκδικήσουν χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά από το μακρινό 1935. Όποιο όμως και αν είναι το αποτέλεσμα του τελικού, αυτό θα είναι το πρώτο μετάλλιο της Ελβετίας τα τελευταία 60 χρόνια.

Το γκολ του Νίνο Νιντεράιντερ στην δεύτερη περίοδο αλλά και οι 29 αποκρούσεις του τερματοφύλακα Ρετό Μπερά οδήγησαν την Ελβετία στην ένατη νίκη της στην διοργάνωση, στην οποία παραμένει αήττητη

Αξίζει να σημειωθεί ότι τον ημιτελικό παρακολούθησε από την εξέδρα και ο πρόεδρος της Ελβετίας. Το αν θα δει τη ομάδα του να διατηρεί το σερί και στον τελικό απέναντι στην Σουηδία στην Globe Arena και να στέφεται πρωταθλήτρια κόσμου, θα φανεί το βράδυ της Κυριακής, οπότε και διεξάγεται ο μεγάλος τελικός του φετινού Παγκοσμίου Πρωταθλήματος…