Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.

Ισπανικός "εμφύλιος" στον τελικό του Ρολάν Γκαρός

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Μετά από έναν αγώνα – θρίλερ, ο Ράφα Ναδάλ επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στον όγδοο τελικό Ρολάν Γκαρός της καριέρας του.

Ο Ναδάλ είναι ο αδιαμφισβήτητος κυρίαρχος του Ρολάν Γκαρός καθώς έχει κερδίσει το τουρνουά επτά φορές. Μάλιστα, στους 59 αγώνες που έχει δώσει για το Ρολάν Γκαρός μέχρι σήμερα, ο 27χρονος Ισπανός έχει ηττηθεί μόλις μια φορά.

Ο Τζόκοβιτς δεν αποτέλεσε ωστόσο εύκολη «λεία» για τον Ναδάλ. Ο Ισπανός πήρε δύσκολα το πρώτο σετ με 6-4 προτού ο Σέρβος ανακάμψει και ισοφαρίσει κερδίζοντας με 6-3 το δεύτερο.
Το τρίτο σετ κατέληξε και πάλι στον Ναδάλ, εύκολα αυτή τη φορά με 6-1 στα games, αλλά ο Τζόκοβιτς δεν είχε πετάξει ακόμη λευκή πετσέτα.

Κέρδισε με 7-3 στο tie-break το τέταρτο σετ και οδήγησε το ματς στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Εκεί, όμως ο Ναδάλ, πιο αποφασισμένος, κατόρθωσε να πάρει το σετ και τη νίκη με 9-7 games.

Αντίπαλος του Ναδάλ στον τελικό θα είναι ο Νταβίντ Φερέρ, ο οποίος κέρδισε με 3-0 σετ τον Τζο Βίλφριντ Τσόνγκα.