This content is not available in your region

Φεύγει από τη Red Bull ο Γουέμπερ

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ο Μαρκ Γουέμπερ ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τη Φόρμουλα 1 αλλά και τη Red Bull στο τέλος της σεζόν.

Ο Αυστραλός πιλότος δήλωσε ότι θα αλλάξει κατηγορία, θέλοντας να δοκιμάσει τις δυνάμεις του στο ράλι Λε Μαν, όπου θα ενταχθεί στην ομάδα της Πόρσε.

Ο 37χρονος πιλότος έχει κερδίσει 9 γκραν πρι στην 12χρονη καριέρα του στη Φόρμουλα 1 ενώ τόνισε πως δεν αποχωρεί λόγω διαμάχης με τον Σεμπάστιαν Φέτελ.

Η Red Bull πάντως ήδη ψάχνει τον αντικαταστάτη του Γούεμπερ, με τον Κίμι Ραϊκόνεν να προβάλλει ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Οι φήμες για την αποχώρηση του Γουέμπερ άρχισαν να φουντώνουν μετά το γκραν πρι της Μαλαισίας, όταν ο Φέτελ δεν υπάκουσε στις οδηγίες της ομάδας να μείνει δεύτερος και έκλεψε τη νίκη από τον Αυστραλό.

Confederations Cup: Στον τελικό η Βραζιλία

Έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι, η Βραζιλία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 στον ημιτελικό του Confederations Cup με την Ουρουγουάη.

Στο Μπέλο Οριζόντε, η Σελεσάο άνοιξε το σκορ στο 41’ με τον Φρεντ, όμως ο Καβάνι ισοφάρισε για την Ουρουγουάη στο 48ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό, με γκολ του Παουλίνιο στο 87ο λεπτό.

Στον ημιτελικό της Πέμπτης, η Ισπανία κοντράρεται με την Ιταλία για να προκύψει η ομάδα που θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στη Βραζιλία.