This content is not available in your region

Πρωτιά για τον Σάγκαν στο έβδομο σκέλος του ποδηλατικού γύρου της Γαλλίας

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ο Πίτερ Σάγκαν κατέκτησε την πρώτη θέση στο έβδομο σκέλος του ποδηλατικού γύρου της Γαλλίας στο Άλμπι.

Ο αθλητής από την Σκοβακία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση ολοκληρώνοντας τη διαδρομή των 205,5 χιλιομέτρων σε 4 ώρες, 54 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γερμανός John Degenkolb

Ο Σάγκαν επωφελήθηκε από μία κίνηση τακτικής των συναθλητών του στην ομάδα και αναδείχθηκε νικητής σε έναν αγώνα πολύ απαιτητικό. Ο μόνος που τον απείλησε και διεκδίκησε με αξιώσεις την πρώτη θέση ήταν ο Χουάν Αντόνιο Φλέτσα.

Ο Σλοβάκος οδηγεί την κούρσα στη βαθμολογία με 94 πόντους. Στη δεύτερη θέση ο Γκράιπελ ενώ στην τρίτη με 11 λιγότερους βαθμούς ακολουθεί ο Βρετανός Μαρκ Κάβεντις.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.