This content is not available in your region

«Περπατώντας» ο Γιουσέιν Μπολτ το χρυσό στα 200μ.

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Γιουσέιν Μπολτ τον τελικό των 200 μέτρων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου στη Μόσχα, όπου κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση το χρυσό μετάλλιο.

Ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ τερμάτισε πρώτος με χρόνο 19.66, που είναι η καλύτερη επίδοση για εφέτος στον κόσμο. Στη δεύτερη θέση με 19.79 ήταν ο συμπατριώτης του Ουόρεν Ουέιρ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αμερικανός Κέρτις Μίτσελ με 20.04.

Ο Μπολτ θα έχει την ευκαιρία την Κυριακή στη σκυταλοδρομία 4Χ100 να ισοφαρίσει το ρεκόρ των 10 μεταλλίων συνολικά σε παγκόσμια πρωταθλήματα, που κατέχει ο θρύλος του στίβου, ο Αμερικανός Καρλ Λιούις.

Στα 100 μέτρα με εμπόδια η 22χρονη Αμερικανίδα Μπραϊάνα Ρόλινς με εμφάνιση που έφερνε στο μυαλό την σπουδαία Φλόρενς Γκρίφιθ Τζόινερ πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 12.44 αφήνοντας δεύτερη την κάτοχο του τίτλου και χρυσή Ολυμπιονίκη στο Λονδίνου Σάλι Πίρσον από την Αυστραλία με χρόνο 12.50. Τρίτη ήταν η Βρετανίδα Τίφανι Πόρτερ με 12.55.

Ο Στέφεν Κίπροτιτς από την Ουγκάντα που είχε κάνει αίσθηση στο Λονδίνο, έγινε στη Μόσχα ο πρώτος μη Κενυάτης αθλητής που κατακτά τον παγκόσμιο τίτλο στον Μαραθώνιο των ανδρών μετά το 2005. Ο χρόνος του 2.09.51. Στη δεύτερη και τρίτη θέση δύο αθλητές από την Αιθιοπία Λελίσα Ντεσίζα και Ταντέσε Τόλα.

Στα 5.000 μέτρα η Μέσι Ντεφάρ τερμάτισε πρώτη σε 14.50.19 προσθέτοντας ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στη συλλογή της. Η δύο φορές Ολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια.. γλένταγε την κούρσα φτάνοντας εύκολα στο χρυσό μετάλλιο!

Στο άλμα εις ύψος των γυναικών η Ρωσίδα Σβετλάνα Σκόλινα έκανε την έκπληξη παίρνοντας την πρώτη θέση με άλμα στα 2 μέτρα και 3 εκατοστά, ενθουσιάζοντας τους συμπατριώτες της στην Μόσχα. Η Αμερικανίδα Μπριγκέτα Μπάρετ περιορίστηκε στη δεύτερη θέση με άλμα στα 2 μέτρα.

Στη σκυταλοδρομία 4Χ400 οι Ρωσίδες κατέκτησαν τον παγκόσμιο τίτλο με χρόνο 3.20.19. Αργυρό μετάλλιο για τις Ηνωμένες πολιτείες και χάλκινο για τη Μεγάλη Βρετανία.

Στον ακοντισμό των ανδρών ο Τσέχος Βίτεσλαβ Βέσελι ήταν φαβορί και το απέδειξε στον τελικό, στέλνοντας το ακόντιο στα 87 μέτρα και 17 εκατοστά με την πρώτη προσπάθεια.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.