Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.

Τζούντο: Θρίαμβος της Ιαπωνίας στην κατηγορία -60 κιλών

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Πρεμιέρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο που φιλοξενείται στο Ρίο ντε Τζανέιρο με δάκρυα και χρυσά μετάλλια.

Μετά τις συγκλονιστικές αναμετρήσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου οι κορυφαίοι αθλητές από όλον τον κόσμο συγκεντρώθηκαν στην Βραζιλία για τη διεκδίκηση του παγκόσμιου τίτλου.

Στην κατηγορία των -60 κιλών στους άνδρες ο Τακάτο Ναοίσα έβαλε τέλος στην αναμονή 16 ετών της Ιαπωνίας για την κατάκτηση ενός χρυσού μεταλλίου στην κατηγορία. Αυτή ήταν η παρθενική εμφάνιση του 20χρονου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο τρεις φορές Ολυμπιονίκης Νομούρα Τανταχίρο ήταν ο τελευταίος τζουντόκα από τη χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, που είχε στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής, το 1997 στο Παρίσι.

Στις γυναίκες οι συγκινήσεις ήταν ανάλογες. Στην κατηγορία των -48 κιλών η Μουνχαμπάτ Αραντσετσέγκ από τη Μόγγολία έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας της με αντίπαλο την πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια Ασάμι Χαρούνα από την Ιαπωνία. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Σαρλίν Βαν Σνικ από το Βέλγιο.

Από ελληνικής πλευράς ο Ηλίας Ηλιάδης θα κάνει πρεμιέρα στους αγώνες του παγκόσμιου πρωταθλήματος στις 30 Αυγούστου. Ο Ολυμπιονίκης της Αθήνας θα αντιμετωπίσει στην κατηγορία των -90 κιλών τον Σλοβάκο Μίλαν Ραντλ.