This content is not available in your region

America's Cup: Προηγείται με τέσσερις νίκες η Emirates της Oracle

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Oracle Team των Ηνωμένων Πολιτειών κέρδισε την Emirates της Νέας Ζηλανδίας στην τέταρτη κούρσα του φετινού America’s Cup.

Η ομάδα του δισεκατομμυριούχου Λάρι Έλισον απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και να παραδώσει από τόσο νωρίς τα σκήπτρα σε αυτήν της Ωκεανίας.

Νωρίτερα οι Νεοζηλανδοί, που είχαν κερδίσει τις πρώτες δύο κούρσες, κατάφεραν να περάσουν πρώτοι την γραμμή του τερματισμού και στον τρίτο αγώνα.

Ωστόσο στην τέταρτη κούρσα οι Αμερικανοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, τερματίζοντας οκτώ δευτερόλεπτα μπροστά από το πλήρωμα της Emirates.

Η ομάδα της Νέας Ζηλανδίας εξακολουθεί να προηγείται με 4 νίκες διαφορά, αφού η Oracle Team έχει ξεκίνησε την προσπάθεια για τον φετινό τίτλο με τιμωρία.

Πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα με τις περισσότερες νίκες σε μάξιμουμ 17 κούρσες.

Ευρωμπάσκετ 2013: Πρώτη ήττα για την εθνική Ελλάδας

Η εθνική Ελλάδας δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ιταλία και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας (72-81). Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που αγωνιζόταν χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, πλήρωσε ουσιαστικά το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο δέχτηκε 27 πόντους!

Αρνητική ήταν για άλλο ένα παιχνίδι η αντιμετώπιση του ομοσπονδιακού συγκροτήματος από τους διαιτητές, χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για την πολύ κακή εικόνα της άμυνας στο τρίτο δεκάλεπτο.

Από πλευράς σκοραρίσματος, ο Περπέρογλου σημείωσε 12 πόντους, με τους Παπανικολάου και Μπουρούση να ακολουθούν με 11.

Για τους Ιταλούς, ο Μπελινέλι πραγματοποίησε «διαστημική» εμφάνιση με 23 πόντους ενώ ο Ντατόμε είχε 19 με 3/8 τρίποντα.

Πλέον η εθνική ομάδα χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη στο τελευταίο ματς κόντρα στη Φινλανδία, ώστε να μεταφέρει βαθμούς στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.