This content is not available in your region

Έφυγε από τη ζωή ο πυγμάχος που έσπασε το σαγόνι του Μοχάμεντ Άλι

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Σε ηλικία 70 ετών, ο πρώην πρωταθλητής βαρέων βαρών της πυγμαχίας, Κεν Νόρτον, έφυγε από τη ζωή.

Ο Αμερικανός μποξέρ, έγινε γνωστός όταν έσπασε το σαγόνι του Μοχάμεντ Άλι, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

Ο Νόρτον, ήταν άρρωστος για πολλά χρόνια, έχοντας υποστεί δεκάδες εμφράγματα.

Το 1973 κέρδισε τον Μοχάμεντ Άλι μετά από απόφαση των κριτών ενώ το 1978 στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής.

Είναι ο μοναδικός πυγμάχος που έχει πάρει τον τίτλο χωρίς αγώνα.

Αυτό συνέβη διότι ο Λέον Σπρινκς έπρεπε να αντιμετωπίσει τον Νόρτον στον τελικό, όμως επέλεξε να παίξει με τον Μοχάμεντ Άλι.

Γι αυτό το λόγο, η ζώνη του πρωταθλητή κατέληξε στον Νόρτον.

Η παγκόσμια ομοσπονδία πυγμαχίας κήρυξε τριήμερο πένθος στη μνήμη του Κεν Νόρτον.

America's Cup: Μια νίκη πριν τον τίτλο η Emirates

Μία ανάσα από την κατάκτηση του America’s Cup της ιστιοπλοϊας βρίσκεται η ομάδα της Emirates.

Οι Νεοζηλανδοί έφτασαν τις οκτώ νίκες στον τελικό με την κάτοχο του τροπαίου, Oracle, και χρειάζονται άλλη μία για να πανηγυρίσουν.

Το καταμαράν της Emirates κινήθηκε εξαιρετικά στον κόλπο του Σαν Φρανσίσκο και πήρε την πρώτη θέση με 15 δευτερόλεπτα διαφορά.

Οι Νεοζηλανδοί από την πρώτη κούρσα του τελικού έδειξαν τα δόντια τους, κερδίζοντας τις έξι από τις επτά ενώ πλέον προηγούνται των Αμερικανών με 8-1.

Απομένουν έξι αγώνες για να ολοκληρωθεί ο τελικός, με την Emirates να θέλει μία νίκη όλη κι όλη.

H Oracle προσπάθησε να πιέσει τους Νεοζηλανδούς, όμως ήταν εμφανής η διαφορά ποιότητας των δύο καταμαράν αλλά και των πληρωμάτων.

Αξίζει να σημειωθεί πως στην 8η κούρσα, λίγο έλειψε να αναποδογυρίσει το καταμαράν της Emirates, κάτι που θα σήμαινε πιθανότατα το οριστικό τέλος του τελικού.