This content is not available in your region

Τζούντο: Δυνατές αναμετρήσεις στο γκραν πρι του Καζακστάν

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Χρυσό μετάλλιο στο γκραν πρι του Καζακστάν κατέκτησε η Κριστίνα Ρουμιάντσεβα στην κατηγορία των -48 κιλών.

Η Ρωσίδα τζουντόκα πήρε από το δεύτερο κιόλας λεπτό του αγώνα τον αέρα της Αλεξάνδρα Ποντριάντοβα από το Καζακστάν, που περιορίστηκε στη δεύτερη θέση.

Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν η Ισραηλινή Σίρα Ρισόνι και η Ουκρανή Μαρίνα Τσέρνιακ.

Στην κατηγορία των -52 κιλών
η Ίλζε Χέιλεν από το Βέλγιο πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της σε διεθνές επίπεδο. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Ισραηλινή Τζίλι Κοέν. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη συμπατριώτισσα της Ρόνι Σβαρτς και στη Βραζιλιάνα Ρακέλ Σίλβα.

Στα -73 κιλά των ανδρών ο Άλεξ Πόμπο ντα Σίλβα ήταν πρώτος μετά από έναν δυνατό αγώνα, που ενθουσίασε τους οπαδούς. Ο Βραζιλιάνος χάρισε στη χώρα του το τρίτο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση. Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία 35 δευτερόλεπτα με τον Γιερτουγάν Τορενόφ από το Καζακστάν να μένει στη δεύτερη θέση.

Στην κατηγορία των -66 κιλών ο Γιέλδος Ζουμακάνοφ από το Καζακστάν ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου αφήνοντας δεύτερο τον Ντιμίτρι Σερσάν από τη Λευκορωσία.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε από κοινού στον Μπακνταουλέτ Σαμπίτοφ από το Καζακστάν και στον Ρώσο Γιακούμπ Σαμίλοφ.