Τζούντο: Ουζμπεκικοί θρίαμβοι στο Γκραν Πρι της Τασκένδης

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Αρκετές συγκινήσεις στο ουζμπέκικο κοινό προσέφερε η πρώτη ημέρα του Γκραν Πρι τζούντο της Τασκένδης.

Στην κατηγορία των 48 κιλών στις γυναίκες η καζάκα Αλεξάντρα Ποντριάνοβα αντιμετώπισε την Σίνα Ρισόνι από το Ισραήλ. Μετά από έναν τελικό χωρίς σκορ, η Ισραηλινή πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο καθώς είχε λιγότερες παρατηρήσεις.

Μια άλλη τζουντόκα από το Ισραήλ έφτασε στον τελικό της κατηγορίας των 52 κιλών. Ο λόγος για την Γκίλι Κοέν, που ωστόσο ηττήθηκε από την Ιλσε Έιλεν. Η νικήτρια έφτασε έτσι τα 44 μετάλλια, τα περισσότερα που έχει κερδίσει ποτέ αθλητής από το Βέλγιο σε διεθνείς αγώνες.

Στα 60 κιλά των ανδρών οι φίλαθλοι που γέμισαν το Στάδιο της Τασκένδης πανηγύρισαν τη νίκη του συμπατριώτη τους Σαραφουντίν Λουτφιλάεφ. Νίκησε με ιππόν τον Ουκρανό Χεβορθ Χεβόριαν και πανηγύρισε έξαλλα την κατάκτηση του τίτλου.

Λίγο αργότερα το ουζμπέκικο κοινό πανηγύρισε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο, στην κατηγορία των 66 κιλών. Αυτή τη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μιρτζαχιντ Φαρμόνοφ, που κέρδισε τον Μπατγκερελ Μπάτσετσεγκ από την Μογγολία.

Ο Φαρμόνοφ ψηφίστηκε μάλιστα κορυφαίος αθλητής της πρώτης ημέρας των αγώνων, που συνεχίζονται το Σαββατοκύριακο…

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.