This content is not available in your region

Μεγάλη νίκη της Ντονμπάς στα τελικά του Continetal Cup

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Μεγάλη αλλά δύσκολη νίκη πέτυχε η κάτοχος του τίτλου Ντονμπάς της Ουκρανίας επί των Στάβανγκερ Όιλερς της Νορβηγίας για την τελική φάση του Continental Cup, ης αντίστοιχης με το Τσάμπιονς Λιγκ διοργάνωσης του χόκεϊ δηλαδή.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση και τα πάντα κρίθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Η Στάβανγκερ ήταν εκείνη που άνοιξε πρώτη το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Γιούκα Πέκα Λόικας. Η ισοφάριση για τους περσινούς πρωταθλητές ήρθε στο τέλος της δεύτερης περιόδου με τον Γιαν Κόλερ.

Στην τρίτη περίοδο ο Εβγκένι Νταντόνοφ έδωσε προβάδισμα για την ομάδα του Ντόνετσκ, αλλά στο τέλος οι Νορβηγοί ισοφάρισαν χάρη στον Τόμι Κρίστιανσεν, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Τίποτα δεν άλλαξε εκεί, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες της Ντονμπάς αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και επικράτησαν με 3-2. Ο Στέφαν Ντέντερος ήταν εκείνος που στην κρίσιμη εκτέλεση έστειλε το πακ στα δίχτυα της Στάβανγκερ και τους συμπαίκτες του στον έβδομο ουρανό, να πανηγυρίζουν με τους Ουκρανούς οπαδούς μια μεγάλη αλλά δύσκολη πρόκριση.