Σότσι 2014: Μετάλλια, Πούτιν και έκθεση μετεωρίτη

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Μετά την κατάβαση των γυναικών στο αλπικό σκι, ήρθε η σειρά των ανδρών στο σούπερ γιγαντιαίο σλάλομ να μοιραστούν μετάλλιο δύο σκιέρ.

Ο Νορβηγός Κέτιλ Γιάνσρουντ κατέκτησε το χρυσό με χρόνο 1:18:14 ενώ ο Αμερικανός Άντριου Γουέιμπρεχτ πήρε το αργυρό, τερματίζοντας 30 εκατοστά πιο αργά.

Το χάλκινο μετάλλιο όμως πήγε σε δύο αθλητές, που έκαναν ακριβώς τον ίδιο χρόνο, όπως είχε γίνει πριν λίγες μέρες με την Τίνα Μάζε και την Ντομινίκ Γκισίν.

Ο Γιαν Χούντετς από τον Καναδά και ο Μπόντε Μίλερ από τις Ηνωμένες Πολιτείες σημείωσαν χρόνο 1:18:67 και ανέβηκαν μαζί στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Δρόμος αντοχής: Σουηδικός θρίαμβος

Ένα μαγικό διήμερο διανύει η σουηδική ομάδα του δρόμου αντοχής, καθώς μετά το χρυσό στη σκυταλοδρομία γυναικών ήρθε η πρώτη θέση και στη σκυταλοδρομία των ανδρών.

Οι Μάρκους Χέλνερ, Λαρς Νέλσον, Γιόχαν Όλσον και Ντάνιελ Ρίτσαρντσον έκαναν εκπληκτικό αγώνα και πανηγύρισαν το χρυσό στη σκυταλοδρομία 4 επί 10 χιλιόμετρα σε μία ώρα, 28 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα.

Υπό το βλέμμα του Βλαντιμίρ Πούτιν, η ρωσική ομάδα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, τερματίζοντας σχεδόν μισό λεπτό πιο αργά.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε με άνεση η Γαλλία.

Οι Νορβηγοί, που πριν τους Αγώνες, ήταν το μεγάλο φαβορί για όλα τα αγωνίσματα του δρόμου αντοχής, έμειναν ξανά εκτός νυμφώνος.

Σαρώνει η Ολλανδία στο πατινάζ ταχύτητας

Η απόλυτη κυριαρχία των Ολλανδών στο πατινάζ ταχύτητας συνεχίζεται.

Στα 1.500 μέτρα των γυναικών, τρεις Ολλανδές κατέλαβαν τα τρία σκαλιά του βάθρου.

Η Χόριεν Τερ Μορς πήρε το χρυσό, συντρίβοντας το Ολυμπιακό ρεκόρ, με χρόνο 1:53:51.

Η κάτοχος του μεταλλίου από το Βανκούβερ, Άιριν Βουστ, τερμάτισε δεύτερη ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λότε Φαν Μπικ.

Είναι εντυπωσιακό πως και η τέταρτη στην κατάταξη, Μαρίτ Λένστρα, είναι Ολλανδή.

Η μεγαλύτερη ελπίδα των γηπεδούχων Ρώσων για μετάλλιο, Όλγα Φατκούλινα, τερμάτισε στην 9η θέση.

Στον πίνακα των μεταλλίων, η Γερμανία παραμένει στην κορυφή έχοντας 7 χρυσά μετάλλια.

Η Ολλανδία, που έχει σαρώσει στο πατινάζ ταχύτητας, έχει πέντε χρυσά, όσα έχουν και η Νορβηγία με την Ελβετία.

Επίσκεψη Πούτιν στην ουκρανική αποστολή

O Βλαντιμίρ Πούτιν βρίσκεται καθημερινά στο Σότσι, δίνοντας το παρών τόσο στους Αγώνες όσο και στα κέντρα των ολυμπιακών αποστολών.

Ο Ρώσος Πρόεδρος επισκέφτηκε την αποστολή της Ουκρανίας, στο πλαίσιο των Αγώνων.

Η ουκρανική αποστολή υποδέχτηκε θερμά τον Βλαντιμίρ Πούτιν, που δείπνησε με παράγοντες και αθλητές.

Ο Ρώσος πρόεδρος βρήκε την ευκαιρία να συζητήσει με τους Ουκρανούς τόσο για τα αγωνιστικά θέματα των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων, όσο και για την κατάσταση που επικρατεί στην Ουκρανία.

Ο Βλαντιμίρ Πούτιν πέρασε σχεδόν δύο ώρες με την ουκρανική αποστολή, σε αντίθεση με την επίσκεψή του στο κέντρο της αμερικανικής αποστολής όπου είχε μείνει μισή ώρα.

Έκθεση …μετεωρίτη στο Σότσι

Κομμάτι του μετεωρίτη που είχε πέσει πριν από ένα χρόνο στο Τσελιάμπινσκ της Ρωσίας, εκτίθεται στο Σότσι.

Η οργανωτική επιτροπή του Σότσι είχε ετοιμάσει μετάλλια από κράμα μετεωρίτη, ώστε να τα απονείμει στους νικητές της 15ης Φεβρουαρίου.

Όμως η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή δεν το επέτρεψε, για λόγους κανονισμών.

Η ΔΟΕ αναφέρει ρητά πως μόνο τα επίσημα μετάλλια επιτρέπεται να δοθούν στους αθλητές και ο,τιδήποτε άλλο μπορεί να δοθεί μετά τους αγώνες ως αναμνηστικό.

«Η πτώση του μετεωρίτη έπαιξε σε όλα τα κανάλια παγκοσμίως προκαλώντας αίσθηση. Δεχτήκαμε τηλεφωνήματα από όλο τον κόσμο, που μας ρωτούσαν τι συνέβη. Είναι μεγάλη υπόθεση για εμάς, ενδιαφέρουσα και μοναδική. Είναι κάτι πολύ σπάνιο», τόνισε η εκπρόσωπος του Τσελιάμπινσκ, Εβγκενία Ντούκινα.

Οι διοργανωτές αποφάσισαν να εκθέσουν στον κόσμο ένα μεγάλο κομμάτι του μετεωρίτη σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στο Σότσι, όπου συρρέουν για να το δουν αθλητές και θεατές.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.