Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.

Σότσι 2014: Κυρίαρχη η Ντομράσεβα, εκπληκτική Γερμανία στο άλμα

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

H Ντάρια Ντομράσεβα δεν έχει αντίπαλο στο δίαθλο των γυναικών.

Η Λευκορωσίδα σκιέρ πήρε το τρίτο χρυσό μετάλλιο στο Σότσι, επικρατώντας στα 12,5 χιλιόμετρα της μαζικής εκκίνησης.

Η Ντομράσεβα έχει ήδη κατακτήσει χρυσό μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα περσούτ και στα 15 χιλιόμετρα του ατομικού.

Το μόνο αγώνισμα που της ξέφυγε ήταν τα 7,5 χιλιόμετρα του σπριντ, όπου τερμάτισε στην ένατη θέση.

Στη μαζική εκκίνηση, η Λευκορωσίδα τερμάτισε σε 35 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα, ενώ δεύτερη ήταν η Τσέχα Γκαμπριέλα Σουκάλοβα με διαφορά είκοσι δευτερολέπτων.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Νορβηγή Τιρίλ Έκοφ.

Ρωσικός θρίαμβος στο μπομπσλέι

Το πέμπτο χρυσό μετάλλιο πανηγυρίζει η Ρωσία.

Οι Ρώσοι αθλητές του μπομπσλέι, Αλεξέι Βοεβόντα και Αλεξάντερ Ζουμπκόφ, πήραν την πρώτη θέση στο αγώνισμα του διπλού.

Το ρωσικό δίδυμο τερμάτισε σε συνολικό χρόνο 3:45:39 και πήρε το χρυσό με διαφορά 66 εκατοστών του δευτερολέπτου από το ελβετικό δίδυμο των Άλεξ Μπάουμαν και Μπιτ Χέφτι.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στο αμερικανικό πλήρωμα των Στίβεν Χόλκομπ και Στίβεν Λάνγκτον που έκαναν χρόνο 3:46:27.

Οι Αμερικανοί κατάφεραν να υπερκεράσουν το δεύτερο ρωσικό πλήρωμα, των Αλεξάντερ Κασάνοφ και Μαξίμ Μπελούγκιν κατά 3 εκατοστά του δευτερολέπτου.

Με αυτό το μετάλλιο, η Ρωσία ανέβηκε στη δεύτερη θέση έχοντας πέντε χρυσά, έναντι επτά των Γερμανών.

Καλλιτεχνικό πατινάζ: Ρεκόρ βαθμών και χρυσό για τις ΗΠΑ

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Μέριλ Ντέιβις και Τσάρλι Γουάιτ, κατέκτησαν για πρώτη φορά το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο, στον χορό του καλλιτεχνικού πατινάζ.

Είναι η πρώτη φορά που οι Ηνωμένες Πολιτείες κατακτούν το εν λόγω μετάλλιο και μάλιστα το αμερικανικό δίδυμο έκανε και ρεκόρ βαθμών, 195,52 βαθμούς.

Οι αργυροί ολυμπιονίκες του Βανκούβερ, κατάφεραν να φτάσουν στο χρυσό επικρατώντας των Καναδών Τέσα Βίρτσου και Σκοτ Μουάρ.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Ρωσία και το δίδυμο της Έλενα Ιλίνικ και Νικίτα Κατσαπάλοφ.

Άλμα με σκι: Η Γερμανία έσπασε την εννιάχρονη κυριαρχία της Αυστρίας

Η Γερμανία έσπασε το σερί νικών της Αυστρίας στο ομαδικό του άλματος με σκι.

Οι Γερμανοί αθλητές τα πάνε περίφημα στους Αγώνες του Σότσι και πήραν το χρυσό μετάλλιο και στο άλμα.

Μετά από 9 χρόνια, οι Αυστριακοί αθλητές δεν πήραν την πρώτη θέση, με τους Γερμανούς να σπάνε την κυριαρχία τους στο αγώνισμα.

Σεβερίν Φρούντ, Μαρίνους Κράους, Αντρεάς Βανκ και Αντρέας Βέλινγκερ συγκέντρωσαν 1041,1 βαθμούς και πήραν το χρυσό μετάλλιο.

Η ομάδα της Αυστρίας που από το 2005 κατακτά όλα τα παγκόσμια και ήταν χρυσή τόσο στο Τορίνο όσο και στο Βανκούβερ, έμεινε δεύτερη.

Τρίτοι τερμάτισαν οι Ιάπωνες με 1024,9 βαθμούς στο σύνολο.

Όταν οι κορυφαίοι αποτυγχάνουν…

Η μεγάλη απογοήτευση των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων, ακούει στο όνομα Άξελ Λουντ Σβίνταλ.

Ο Νορβηγός έφτασε στο Σότσι ως το μεγάλο αστέρι και δέκα ημέρες μετά αποχωρεί άπραγος και με σκυμμένο το κεφάλι.

Ο Σβίνταλ δεν κατάφερε να πάρει ούτε ένα μετάλλιο στο αλπικό σκι.

Ο 32χρονος σκιέρ πήρε μέρος σε τέσσερα αγωνίσματα του αλπικού σκι, χωρίς να καταφέρει να ανέβει στο βάθρο.

Πριν τέσσερα χρόνια στο Βανκούβερ είχε κατακτήσει τρία μετάλλια, όμως φέτος η καλύτερη θέση που πήρε ήταν η 4η στην κατάβαση.

Στο σούπερ σύνθετο της κατάβασης τερμάτισε στην έκτη θέση, ενώ στο σούπερ σύνθετο του σλάλομ έκανε την χειρότερή του εμφάνιση, παίρνοντας την 12η θέση.

Τέλος στο γιγαντιαίο σλάλομ τερμάτισε στην 7η θέση.

Πλέον στρέφει την προσοχή του στο παγκόσμιο κύπελλο, όπου θέλει να κατακτήσει τον τίτλο για τρίτη φορά στην καριέρα του.

Μέχρι στιγμής είναι πρώτος σε δύο αγωνίσματα του παγκοσμίου κυπέλλου και δεύτερος στη γενική κατάταξη.