Τζούντο: Χρυσό στο Ντίσελντορφ για Λαμπαζίνα, Νιαγκ και Ακιμότο

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

2800 λάτρεις του τζούντο παρακολούθησαν τους αγαπημένους τους αθλητές να αγωνίζονται σε τέσσερις κατηγορίες.

Στα 63 κιλά, η Ρωσίδα Μάρτα Λαμπαζίνα νίκησε στον τελικό την Γιαρντέν Γκερμπί από το Ισραήλ Στην κατηγορία των 70 κιλών, η Άσμμαα Νιανγκ από το Μαρόκο νίκησε την Βρετανίδα Σαλύ Κόνγουει.

Στους άνδρες, ο Ιάπωνας πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής Ηιρογιούκι Ακιμότο, νίκησε στην κατηγορία των 73 κιλών τον Ισραηλινό Σάγκι Μούκι. Στην κατηγορία των 83 κιλών, νικητής αναδείχθηκε ο Τράβις Στίβενς. Ο Αμερικανός κέρδισε το νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, Σβεν Μάρες.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.