This content is not available in your region

Τσάμπιονς Λιγκ: Μπάρτσα και Παρί άνετα στους «8»

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Η Μπαρτσελόνα, έχοντας το 2-0 του πρώτου αγώνα στην Αγγλία, διαχειρίστηκε εξαιρετικά το ματς κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως στο 67’ ο Μέσι εκμεταλλεύτηκε λάθος του Λέσκοτ και έγραψε το 1-0.

Στο 78’ αποβλήθηκε ο Ζαμπαλέτα για διαμαρτυρία σε μη – καταλογισμό πέναλτι, στο 89’ ο Κομπανί ισοφάρισε σε 1-1 και στις καθυστερήσεις ο Ινιέστα έκανε το τελικό 2-1.

Στο Παρίσι, η Παρί είχε ουσιαστικά κλειδώσει την πρόκριση μετά το 4-0 επί της Λεβερκούζεν στη Γερμανία.

Οι Γερμανοί πάντως προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Σαμ, όμως ο Μαρκίνιος ισοφάρισε στο 13’ σε 1-1.

Η ομάδα του Σάμι Χίπια θα μπορούσε να προηγηθεί ξανά όμως ο Ρόλφες αστόχησε σε πέναλτι στο 28’.

Στο 53’ όμως, η Παρί έφτασε στο τελικό 2-1 με υπέροχο πλασέ του Εζέκιελ Λαβέτσι.