This content is not available in your region

Θέαμα και ταχύτητα στον πάγο

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ο Μάρκο Νταλάγκο είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής της κατάβασης στο αγώνισμα του κρος στον πάγο.

Ο Αυστριακός αθλητής πήρε την τρίτη νίκη του στη φετινή σεζόν μετά από συγκλονιστικό αγώνα στο Κεμπέκ του Καναδά.

Ο Νταλάγκο κέρδισε στο νήμα τον Καναδό Σκοτ Κρόξολ σε ένα εκπληκτικό τελικό, με ταχύτητα που ξεπέρασε τα 60 χιλιόμετρα την ώρα και άλματα άνω των 10 μέτρων, μπροστά σε 110.000 θεατές.

Ο Αυστριακός έγινε ο πέμπτος διαφορετικός παγκόσμιος πρωταθλητής σε ισάριθμες διοργανώσεις.

Ο Καναδός Κρόξολ βγήκε δεύτερος στη γενική κατάταξη, με 2,390 βαθμούς, καθώς πήρε τη δεύτερη θέση στον αγώνα.

Ο Κρόξολ είχε κατακτήσει το παγκόσμιο πριν από δύο χρόνια και έδωσε μεγάλη μάχη για να πανηγυρίσει μπροστά στους συμπατριώτες του.