Ισπανία: Σπουδαίο διπλό της Μπάρτσα στο «Μπερναμπέου»

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Μετά από ένα συγκλονιστικό «ελ κλάσικο», η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο Μπερναμπέου της Ρεάλ Μαδρίτης με 4-3.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν στο 7’ με γκολ του Ινιέστα.

Η Ρεάλ άρχισε να πιέζει και στο 20ο λεπτό ο Μπενζεμά έγραψε το 1-1 με τον Βαλντές να φέρει ευθύνη για το γκολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ιδανική σέντρα του Ντι Μαρία, ωραία εκτέλεση του Μπενζεμά και 2-1.

Η Ρεάλ έκατσε και ο Μέσι έκανε ό,τι ήθελε στο 42’, φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσα.

Στο 54ο λεπτό ο Ρονάλντο έγραψε το 3-2, με πέναλτι, σε παράβαση που ήταν εκτός περιοχής ενώ 11 λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ κέρδισε πέναλτι και κόκκινη στον Ράμος, με τον Μέσι να ισοφαρίζει σε 3-3.

Ο Αργεντινός με νέο πέναλτι στο 84’ έγραψε το τελικό 4-3 πραγματοποιώντας και χατ – τρικ στο ματς.

Μελανό σημείο του αγώνα, ο ρέφερι Μαγένκο, που ουσιαστικά «ανακάλυψε» τρία πέναλτι (του Ρονάλντο εκτός περιοχής, του Νεϊμάρ δεν υπάρχει επαφή και του Ινιέστα τουλάχιστον αυστηρό) και χάλασε ένα σπουδαίο ντέρμπι.

Πλέον η Ατλέτικο Μαδρίτης έχει 70 βαθμούς, όσους και η Ρεάλ, ενώ η Μπαρτσελόνα είναι στους 69.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.