Παραλίγο μετάλλιο ο Κοκκαλάνης στα βρώμικα νερά του Ρίο

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ολοκληρώθηκε το πρώτο από τα 45 test events, ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων που θα διοργανωθούν στο Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.

Αφορούσε το άθλημα της ιστιοπλοΐας, όπου νικήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η γαλλίδα Σαρλίζ Πικόν. Ωστόσο, στις δηλώσεις της δεν εστίασε τόσο στην επιτυχία της, αλλά στα μολυσμένα ύδατα της ολυμπιακής εγκατάστασης.

“Θα είμαι χαρούμενη αν οι διοργανωτές καταφέρουν να κάνουν πρόοδο και δημιουργήσουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες μια πιο καθαρή εγκατάσταση”, είπε μπροστά στις κάμερες.

Γεγονός είναι ότι οι 320 αθλητές από 34 χώρες που συμμετείχαν στο πρώτο αυτό τεστ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016 χρειάστηκε να κάνουν εμβόλιο για Ηπατίτιδα Α’, πριν πέσουν στα μολυσμένα νερά.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Βύρωνας Κοκκαλάνης πλήρωσε την κακή του απόδοση στην τελευταία ιστιοδρομία και απογοητεύοντας στην επονομαζόμενη και medal race, έμεινε τελικά εκτός βάθρου τερματίζοντας στην τέταρτη θέση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 44 βαθμούς ποινής. Νικητής αναδείχθηκε ο Ολλανδός Ντ. Β. Ριζελμπέργκε με 29 βαθμούς, δεύτερος ήταν ο Γάλλος Π. Λ. Κογκ με 39 βαθμούς ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Π. Μίζκα με 40 βαθμούς ποινής.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.