This content is not available in your region

Ποικιλία στα χρυσά της δεύτερης μέρας του Γκραν Πρι Τζούντο του Ζάγκρεμπ

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Σλοβενία, Καναδάς, Ολλανδία και Ρωσία πανηγύρισαν χρυσά μετάλλια στην δεύτερη ημέρα του Γκραν Πρι Τζούντο του Ζάγκρεμπ.

Η Σλοβένα Τίνα Τρστένιακ κέρδισε τον πρώτο χρονικά τελικό της ημέρας, κερδίζοντας τη σουηδέζα νικήτρια του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Μία Χέρμανσον. Ανέβηκε έτσι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της κατηγορίας των -63 κιλών της διοργάνωσης που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Κροατίας.

Στην κατηγορία κάτω των 70 κιλών νικήτρια ήταν η καναδέζα Κεϊτά Ζούπανιτς. Κέρδισε στον τελικό την πολωνέζα Καταρζίνα Κλις με ένα σίντο και πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Στους άνδρες, ο Ολλανδός Ντεξ Έλμοντ ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία των -73 κιλών. Ο πρωταθλητής Ευρώπης άφησε πίσω του την απογοητευτική εμφάνιση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας με εντυπωσιακή λαβή τον πορτογάλο Αντρε Άλβες στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Τέλος, στην κατηγορία κάτω των 81 κιλών το χρυσό μετάλλιο κέρδισε χωρίς αγώνα ο Ρώσος δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης Σιραζουντίν Μαγκομέντοφ, καθώς ο αμερικάνος Τρέιβις Στίβενς που ήταν ο αντίπαλός του στον τελικό δεν κατέβηκε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού.