Cliff Diving: Ρώσος ο νικητής στο Μπιλμπάο αλλά Βρετανός ο παγκόσμιος πρωταθλητής

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Ο Ρώσος Αρτέμ Σιλτσένκο ήταν ο μεγαλος νικητής στον έκτο αγώνα της σειράς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Cliff Diving, που φιλοξενήθηκε στο Μπιλμπάο.

Ωστόσο αυτή η πρώτη θέση δεν ήταν αρκετή για να κατακτήσει και την κορυφή στην γενική κατάταξη και να κρατήσει τα σκήπτρα που κατέκτησε πέρυσι.

Ο Βρετανός Γκάρι Χαντ αναδείχθηκε δεύτερος και με τους βαθμούς που κέρδισε, εξασφάλισε τον τίτλο τυ παγκόσμιου πρωταθλητή, τον οποίο είχε χάσει το 2013 από τον Ρώσο.

Ο Πολωνός Κρις Κολανους, που παρουσιάζει διαρκή και μεγάλη βελτίωση, συμπλήρωσε το βάθρο στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Μπιλμπάο από ύψος 27 μέτρων και σε ένα ιδιαίτερο σκηνικό, που περιελάμβανε και ισχυρές καταιγίδες.

Ο τελικός των Red Bull Cliff Diving World Series θα πραγματοποιηθεί στις 18 Οκτωβρίου στο Μεξικό. Μπορεί ο τίτλος να έχει κριθεί, αλλά όλοι οι υπόλοιποι καταδύτες θα έχουν κάθε λόγο να πάνε καλά για να εξασφαλίσουν αυτομάτως την συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα του 2015.

Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.