Τζούντο: Θέαμα και ανατροπές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Εντυπωσιακό θέαμα επιφυλάσσουν αθλητές και αθλήτριες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο που φιλοξενείται στην Αστάνα του Καζακστάν.

Η Ισραηλινή Γιάρντεν Γκέρμπι κατέκτησε τον παγκόσμιο τίτλο νικώντας την Σουηδή Άννα Μπέρνχολμ στην κατηγορία των -63 κιλών.

Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν η Κατρίν Ουντερβουτσάχερ από την Αυστρία και η Ιταλίδα Έδβιγκε Γκβεντ.

Στα -70 κιλά των γυναικών η Μπερναντέτε Γκραφ κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην καριέρα της, μετά τον θρίαμβό της με αντίπαλο την Γεωργιανή Έστερ Σταμ.

Το χάλκινο μετάλλιο απέσπασαν από κοινού η Γερμανίδα Λάουρα Βάργκας Κοχ και η συμπατριώτισσα του Στσάουντρα Ντίντριχ.

Στα -73 κιλά των ανδρών ήταν σειρά του Γάλλου Πιερ Ντουπρά να πανηγυρίσει τον παγκόσμιο τίτλο. Αντίπαλός του στον τελικό ο Ισραηλινός Σάγκι Μούκι.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Τσαγκανμπατάρ Κασμπατάρ από τη Μογγολία και ο συμπατριώτης του Νιάμ Οχίρ Σαϊνγιαργκάλ.

Στην κατηγορία των -81 κιλών το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε ανάμεσα σε δύο πολύ δυναμικούς αθλητές από τη Ρωσία. Τον Άλαν Κουμπέτσοφ και τον Χασάν Καλμουρζάεφ, αμφότεροι 21 ετών.

Στην τρίτη θέση ο Γερμανός Μπένζαμιν Μούνιχ και ο Αζίζ Καλκαμανούλι από το Καζακστάν.