Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.

Τζούντο: Ελληνικό χρυσό στο γκραν πρι της Τασκένδης

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Το ελληνικό άστρο έλαμψε στην Τασκένδη.

Σε μία ημέρα όπου κρίθηκαν στο γκραν πρι του Ουζμπεκιστάν τα μετάλλια σε τέσσερις κατηγορίες, ο έλληνας πρωταθλητής Ρομάν Μουστόπουλος έγινε ο μόνος ευρωπαίος τζουντόκα που όχι απλά προκρίθηκε σε τελικό, αλλά κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο.

Νωρίτερα, στα -63 κιλά των γυναικών, η ισραηλινή Γιαρντεν Γκερμπι συνέχισε την αήττητη πορεία της, μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρωσίας.

Στα -70 κιλά νικήτρια αναδείχθηκε η γερμανίδα Λάουρα Βάργκας Κοχ, με αποτέλεσμα η Αυστρία που είχε συμμετοχή και στους δύο αυτούς τελικούς να περιοριστεί σε ισάριθμα ασημένια μετάλλια.

Στους άνδρες, ο τελικός στα -73 κιλά ήταν μογγολική υπόθεση. Ο χάλκινος ολυμπιονίκης του Λονδίνου Νιαμ Οκιρ Σαϊντζαργκαλ κέρδισε στα σημεία τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2009 Τσαγαανμπααταρ Κασμάαταρ.

Στην ίδια κατηγορία ο Έλληνας Γιώργος Αζωίδης δεν κατόρθωσε να διακριθεί, καθώς παρά τη νίκη του επί του Ουζμπέκου Χουνταμπερντίεφ στο ξεκίνημα, ηττήθηκε στη φάση των «16» από τον Γάλλο Ντουπράτ και αποκλείστηκε.

Λίγο αργότερα ωστόσο είχαμε μια μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα με τον Ρομάν Μουστόπουλο.

Αφού κέρδισε τους Φαντλάλα (από την Αίγυπτο), Κρίζαν (από την Ουγγαρία) και Λουζ (από την Πορτογαλία) επιτυγχάνοντας δύο νίκες με ιππόν και μία με βαζάρι, αντιμετώπισε στον τελικό τον Ουζμπέκο Ιμαμοφ, που αγωνιζόταν εντός έδρας και κατά συνέπεια είχε και την εύνοια της κερκίδας.

Ωστόσο ο Μουστόπουλος κατάφερε με ιππόν να λυγίσει και αυτόν τον αντίπαλο και να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, χαρίζοντας μια μεγάλη επιτυχία στο ελληνικό τζούντο.