Το euronews δεν είναι διαθέσιμο στον Internet Explorer. Ο συγκεκριμένος browser δεν είναι ενημερωμένος από την Microsoft και δεν ακολουθεί τις τεχνολογικές εξελίξεις. Χρησιμοποιήστε κάποιον άλλο φυλλομετρητή, όπως Edge, Safari, Google Chrome ή Mozilla Firefox.

Μαραθώνιος Αθήνας 2014: Γιορτή με παγκόσμια λάμψη και ρεκόρ

Μέγεθος Κειμένου Aa Aa

Με ρεκόρ συμμετοχών και κάτω από το λαμπρό αθηναϊκό ήλιο διεξήχθη ο 32ος Μαραθώνιος της Αθήνας.

Περίπου 13.000 δρομείς ξεκίνησαν από τον Τύμβο του Μαραθώνα, ωστόσο γρήγορα οι καλύτεροι ξεχώρισαν.

Ο κενυάτης Φέλιξ Κάντι πήρε κεφάλι από το 30ο χιλιόμετρο και τερμάτισε στο Παναθηναϊκό Στάδιο σε 22.10.37, γνωρίζοντας την αποθέωση.

Στην πρώτη του παρουσία στον μαραθώνιο της Αθήνας, ο Κάντι έσπασε το ρεκόρ της αυθεντικής διαδρομής, καταρρίπτοντας την επίδοση του ιταλού Στέφανο Μπαλτίνι, με 2.10.55, που κρατούσε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.

Στο δεύτερό σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο νικητής το 2012 και 2010 Ράιμοντ Μπετ και στο τρίτο ο Τσομπέι Κιπτανούι, ολοκληρώνοντας το θρίαμβο των Κενυατών.

Υπόθεση της Κένυας ήταν και η κατηγορία των γυναικών. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ναόμι Μάγιο που κάλυψε την κλασική διαδρομή σε 2.41.06.

Στο βάθρο ανέβηκαν οι συμπατριώτισσες της, Νάνσι Ρότιχ και Λίναχ Τσίρτσιχ

Από ελληνικής πλευράς, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χριστόφορος Μερούσης. Με χρόνο 2.25.15, ο αθλητής από την Χίο κατέκτησε για δεύτερη συνεχή σεζόν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Πίσω του ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωράκος, αγκαλιά με την κόρη του, σε 2.29.58. Η τρίτη θέση έκλεισε με τον έμπειρο Γιώργο Καραβίδα (2.31.05), ενώ τέταρτος ήταν ο Κώστας Πούλιος με 2.32.22. Ο Μιχάλης Παρμάκης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη διαδρομή του.

Για δεύτερη φορά στην καριέρα της, η Σοφία Ρήγα ολοκλήρωσε πρώτη την αυθεντική διαδρομή. Η δρομέας του Ελευθέριου Βενιζέλου πέτυχε 2.45.38, ενώ δεύτερη ήταν η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η …πρωτάρα στο αγώνισμα Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41.

Από το Καλλιμάρμαρο Στάδιο, ο δημοσιογράφος του euronews Γιάννης Καράγιωργας μεταδίδει:
«Ο Μαραθώνιος της Αθήνας, ο αυθεντικός, ολοκληρώθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία. Για άλλη μια χρονιά, σημειώθηκε ρεκόρ συμμετοχών. Χιλιάδες δρομείς από όλο τον κόσμο τίμησαν τον ιστορικό αγώνα».