Τσάμπιονς Λιγκ: Λύγισε η ΑΕΚ στο Μόχαχο

Από Theodora Iliadi

Συγκλονιστική ανατροπή για την Γιουνάιτεντ μέσα στο Τορίνο

Με μεγάλη ανατροπή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γύρισε το ματς με την Γιουβέντους κάνοντας το 2-1 με τον Άλεξ Σάντρο μετά από μια περίεργη φάση να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με γκολ αριστούργημα στο 65' έδωσε το προβάδισμα στην Γιουβέντους, αλλά στο 86' ο Μάτα ισοφάρισε σε 1-1.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Βαλένθια επικράτησε με 3-1 των Γιουνγκ Μπόις.

Στον 5ο όμιλο η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από την Μπάγερν Μονάχου. Το σκορ άνοιξε στο 31 ο Λεβαντόφσκι, ευστοχώντας σε ανόητο πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Τσόσιτς. Ο Πολωνός επιθετικός της Μπάγερν έγραψε το τελικό 2-0 στο 71, εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια της ΑΕΚ.

«Εύκολο» χαρακτήρισε τον τρόπο με τον οποίο ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι στο 30΄, ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Κατά τη τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου μετά το ματς με τη Μπάγερν, ο προπονητής της ΑΕΚ είπε:

«Αν θέλει ένας διαιτητής να βοηθήσει μια ομάδα, θα βρει πολλές τέτοιες φάσεις. Ξέραμε ότι η Μπάγερν είναι μεγάλη ομάδα και θα πάρει κάποια σφυρίγματα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι σε μια τέτοια φάση θα δοθεί τόσο εύκολα ένα πέναλτι. Αυτό που μας ενδιέφερε ήταν να έχουμε τα μαρκαρίσματα που έπρεπε στα πλάγια. Σ΄αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο η παρουσία του Πέτρου. Δεν μας ενδιέφερε μόνο να παίξουμε άμυνα, αλλά να κρατήσουμε και τη μπάλα. Σίγουρα θα μπορούσαμε κάτι περισσότερο, όμως ήταν η πρώτη φορά που παίξαμε με αυτόν τον τρόπο και γενικά είχαμε καλή εικόνα. Στο πρώτο ημίχρονο δε νοιώσαμε ιδιαίτερη πίεση».

Στον άλλο αγώνα ισόπαλοι 1-1 ήρθαν η Μπενφίκα με τον Άγιαξ.

Η Λιόν αν και προηγήθηκε με 2-0 επί της Χόφενχαϊμ από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Φεκίρ (20΄) και Ντομπελέ (28΄), κατάφερε να μπει σε μπελάδες.

Οι Γερμανοί στο δεύτερο ημίχρονο πήραν το βαθμό της ισοπαλίας και έμειναν ζωντανοί στο «παιχνίδι» της πρόκρισης. Ο Κράμαριτς στο 65΄ μείωσε σε 2-1, ενώ το τελικό 2-2 ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Καντεράμπεκ.

H Mάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με 6-0 επί της Σαχτάρ και την επομένη αγωνιστική θα παίξει στο Λιόν για να... καθαρίσει την πρωτιά.

Η Ρόμα έκανε το 2-1 στη Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τον Κώστα Μανωλά να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά στο 4ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 5-0 της Βικτόρια Πλζεν.