Με 4 χρυσά ολοκλήρωσε το Ισραήλ το Grand Prix

Το εναρκτήριο Grand Prix της σεζόν έγινε στο Τελ Αβίβ

Η τελευταία ημέρα του του εναρκτήριου Grand Prix της σεζόν, ολοκληρώθηκε στο Τελ Αβίβ με απόλυτη επιτυχία.

Η ισραηλινή ομάδα βγήκε δυνατή από το τουρνουά, ενώ το ενθουσιώδες κοινό παρείχε μια ιδιαίτερα θερμή ατμόσφαιρα σε όλους του τζουντόκα!

-Με γαλλική σφραγίδα έκλεισε τελικά το Grand Prix. Αθλητής της ημέρας αναδείχθηκε ο βετεράνος, Αξέλ Κλερζέ, που κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Γαλλίας, μετά από έναν εντυπωσιακό αγώνα με τον Ιταλό, Νίκολα Μουνγκάι, στα έως 90 κιλά των αντρών.

«Υπέροχο κοινό. Ήμουν πολύ λυπημένος γιατί την τελευταία φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έχασα γρήγορα, γι 'αυτό ήθελα να επιστρέψω σε αυτή την αρένα, με αυτή την εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, όπως στο Παρίσι. Σπουδαίο κοινό που του αρέσει το τζούντο, και σε παροτρύνει είναι ωραίο να παίζεις εδώ», είπε ο Γάλλος τζουντόκα .

-Αθλήτρια της ημέρας ήταν η Σλόβένα, Κλάρα Αποτεκάρ. Στα έως 78 κιλά των γυναικών, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο χρυσό βαθμό, κόντρα στην Κοσοβάρα, Λοριάνα Κούκα, ολοκλήρωσε μια λαμπρή παρουσία στο τατάμι του Τελ Αβίβ.

«Ήμασταν 1-1 είχα χάσει ένα και είχα κερδίσει ένα. Στην πραγματικότητα προσπάθησα απλώς να παίξω το τζούντο μου και να επιτεθώ πρώτη, να μην την αφήσω να κάνει τις τεχνικές της», είπε η Σλοβένα.

-Ένα ακόμη χρυσό για τη Γαλλία στα έως 100 κιλά των αντρών. Νικητής στην κατηγορία ο Αλεξάντρ Ίντριρ, που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κόντρα στον Ιρλανδό, Μπέντζαμιν Φλέτσερ.

-Η Ιρίνα Κιντσέρσκα από το Αζερμπαϊτζάν, κατέκτησε την πρωτη θέση στα +78 κιλά των γυναικών, αφήνοντας δεύτερη την Ελισαβέτα Καλανίνα.

-Το Ισραήλ κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο την τελευταία ημέρα με τον χάλκινο Ολυμπιονίκη, Ορ Σασόν. Η ομάδα των ισραηλινών ολοκλήρωσε το τουρνουά με 4 χρυσά, 2 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο εθνικός ύμνος της χώρας ακούστηκε τελευταίος, κατά την απονομή στον Σασόν του μεταλλίου από τον πρόεδρο της ομοσπονδίας τζούντο του Ισραήλ.

-Η κίνηση της ημέρας ήλθε από τον Ιταλό, Νίκολα Μουνγκάι στον αγώνα του με τον Ολλανδό, Γέσπερ Σμινκ, με μια εξαιρετικά εκτελεσμένη κίνηση Tomoe Nage.