NBA All - Star: Έλαμψε ο Γιάννης - Νίκησε ο Λεμπρόν

Από Konstantinos Tsellos

Ιστορική βραδιά για τον Έλληνα σούπερ - σταρ που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στη γιορτή του NBA με 38 πόντους αλλά η ομάδα του ηττήθηκε και έτσι Ο Αντετοκούνμπο έχασε το βραβείο του MVP

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε εκπληκτική βραδιά στο All Star Game της Σάρλοτ αλλά η ομάδα του Λεμπρόν ήταν καλύτερη, ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων και επικράτησε της ομάδας του Giannis με 178-164.

**Το ματς: **Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 16 πόντους στα πρώτα λεπτά και η Team Giannis πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ (36-22 στο 7'), κλείνοντας την πρώτη περίοδο με διαφορά 16 πόντων 53-37.

O Greek Freak, μαζί με τους Τζορτζ - Κάρι, κράτησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας που άγγιξε και τους 20 πόντους, το οποίο έπεσε στους 13 στο ημίχρονο (95-82). Ο Γιάννης έκλεισε το πρώτο μέρος με 20 πόντους και ο συμπαίκτης του στους Μπακς, Μίντλετον στους 17.

Ο ηγέτης των Ελαφιών ήταν ασταμάτητος στην έναρξη της τρίτης περιόδου και έβαλε εννέα πόντους σε τέσσερα λεπτά. Στα μέσα του δωδεκαλέπτου όμως η Team LeBron έκανε την αντεπίθεσή της, μείωσε στο καλάθι (120-118) με ηγέτη τον Λίλαρντ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το 131-132 της τρίτης περιόδου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου (153-155) το ματς πήγαινε πόντο - πόντο (ή καλύτερα τρίποντο - τρίποντο), όμως ένα ξέσπασμα της ομάδας του Λεμπρόν Τζέιμς ήταν αρκετό για να της δώσει αέρα δέκα πόντων και να την οδηγήσει σε μια άνετη επικράτηση.

Ο Κάρι προσπαθούσε να κρατήσει την team Giannis ζωντανή, ωστόσο στο τέλος νίκησε ο "Βασιλιάς" με την παρέα του.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κέβιν Ντουράντ, που πέτυχε 31 πόντους, σε ένα ματς που έγινε ρεκόρ τριπόντων.

TEAM LEBRON: Ντουράντ 31 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέοναρντ 19 (5), Τζέιμς 19 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χάρντεν 12 (4), Ίρβινγκ 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέιβις 5 (1), Όλντριτζ 2, Τάουνς 11, Λίλαρντ 18 (6), Σίμονς 10 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουέιντ 7 (1), Τόμπσον 20 (6), Μπιλ 11 (3)

TEAM GIANNIS: Αντετοκούνμπο 38 (17/23 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζορτζ 20 (6), Εμπίντ 10 (12 ριμπάουντ), Κάρι 17 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουόκερ 4 (8 ασίστ), Γκρίφιν 10 (2), Νοβίτζκι 9 (3), Μίντλετον 20 (6), Γιόκιτς 6, Βούτσεβιτς 4, Ράσελ 6 (2), Λόουρι 4 (1), Γουέστμπρουκ 17 (1)