ΝΒΑ: Δραματική νίκη των Γουόριορς με ηγέτη τον Στεφ Κάρι

Οι Γουόριορς επικράτησαν 125-123 του Σακραμέντο με 36 πόντους του Κάρι

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν με 125-123 των Σακραμέντο Κινγκς.

Ο Στεφ Κάρι έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, σημειώνοντας 36 πόντους με 10 εύστοχα τρίποντα.

Ο Κέβιν Ντουράντ συμπλήρωσε άλλους 28 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Ντεμάρκους Κάουζινς πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ στο πρώτο ματς κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Φυσικά ηγέτης των νικητών ήταν ο Κάρι αλλά τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, καθώς ο Μπάντι Χιλντ για τους Σακραμέντο Κινγκς είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Μετά και από αυτή τη νίκη, οι Γουόριορς σκούπισαν τους Κινγκς στην κανονική περίοδο καθώς κέρδισαν και τα τέσσερα φετινά ματς στην κανονική διάρκεια.