Euro 2020: Ηττα Εθνικής Κύπρου με 1-0 από Ρωσία

Πνευματικά Δικαιώματα REUTERS/Maxim Shemetov

H συνέχεια στον όμιλο της Κύπρου για την προκριματική φάση του EURO 2020 είναι προγραμματισμένη τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στην Κύπρο.

Ηττήθηκε με 1-0 η Εθνική ανδρών Κύπρου στο ποδόσφαιρο, σε εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ρωσία για τον 9ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EURO 2020.

Μετά τη διπλή αποστολή σε Σκωτία και Ρωσία, η συνέχεια στον όμιλο της Κύπρου για την προκριματική φάση του EURO 2020 είναι προγραμματισμένη τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στην Κύπρο.

Η Εθνική Κύπρου θα δώσει τότε νέο διπλό παιχνίδι με πρώτο αντίπαλο το Καζακστάν στην Κύπρο στις 6 Σεπτεμβρίου και θα ακολουθήσει στις 9 Σεπτεμβρίου εκτός έδρας παιχνίδι με το Σαν Μαρίνο.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ, το χθεσινό παιχνίδι στο Στάδιο του Niznhi Novgorοd, στη Ρωσία, κρίθηκε στο γκολ, γεγονός που διατήρησε το ενδιαφέρον μέχρι και το σφύριγμα της λήξης.

REUTERS/Maxim Shemetov

Καλύτερη η παρουσία της Εθνικής Κύπρου στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να ανατρέψει το σκηνικό μετά την πίεση που δέχτηκε στο ξεκίνημα του αγώνα.

Ενθαρρυντική ξανά η παρουσία νέων παιδιών στην ομάδα, που μαζί με την παλιά φρουρά μπορούν να δημιουργήσουν καλύτερες προϋποθέσεις για τη συνέχεια.

Στο 38ο λεπτό η Ρωσία άνοιξε το σκορ με τον Ιόνοφ, και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Η καλύτερη προϋπόθεση στο πρώτο ημίχρονο για την Εθνική μας δημιουργήθηκε στο 29ο λεπτό. Μετά από πάσα του Αβραάμ στον Μαργκάσα, από αριστερά έστειλε τη σέντρα και ο Πιέρος Σωτηρίου καλά τοποθετημένος, έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια των Ρώσων.

Καλύτερο το ξεκίνημα για την ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο, που προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων και σε κάποιες φάσεις θα μπορούσε να γίνει περισσότερο απειλητική.

Χαρακτηριστική η φάση του 89ου λεπτού, όταν ο Σπόλιαριτς τροφοδότησε τον Εφραίμ που έμπαινε επικίνδυνα στην περιοχή της Ρωσίας αλλά πρόλαβε και απέκρουσε αμυντικός.

Γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε καλύτερη αγωνιστική παρουσία απέναντι σε μια Ρωσία που είχε πολύ δυνατό ξεκίνημα και πέραν από το γκολ που πέτυχε δημιούργησε και άλλες επικίνδυνες φάσεις για την εστία μας.

Κύπρος: Πάρντο, Μακρής (80` Σπόλιαριτς), Ν. Ιωάννου, Αβραάμ (70` Πίττας), Λαϊφης, Κούσουλος, Αρτυματάς, Κωστή, Μαργκάσα, Γεωργίου (46` Εφραίμ), Σωτηρίου

Μετά τη λήξη του αγώνα στη Ρωσία ο Ομοσπονδιακός προπονητής της Κύπρου, Ραν Μπεν Σιμόν, δήλωσε στη κάμερα του ΡΙΚ πως «το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό και σε κάποιες στιγμές σταθήκαμε τυχεροί. Στο 2ο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Έχουμε μια απίθανη γενιά ποδοσφαιριστών που έρχονται στην Εθνική", πρόσθεσε.

"Πιστεύω πως θα συνδυάσουμε όλους αυτούς τους ποιοτικούς ποδοσφαιριστές και θα προσπαθήσουμε να πλησιάσουμε στο πιο ψηλό επίπεδο με τη βοήθεια των έμπειρων ποδοσφαιριστών μας. Θα φθάσουμε πιο κοντά σε αυτό που είδαμε σήμερα. Αυτός είναι ο στόχος μας», πρόσθεσε.

«Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο μας μπλόκαρε λίγο. Νιώθω μέσα μου πως μπορώ να τους εμπιστευτώ. Θα κάνω τα πάντα για να κάνω αυτούς τους παίκτες ολοκληρωμένους. Είμαι αισιόδοξος για την επόμενη μέρα. Ο Ιωάννης Κωστή σήμερα με έκανε τόσο περήφανο που έχει να το νιώσω για χρόνια», κατέληξε ο Ομοσπονδιακός προπονητής.

Η Κύπρος στη μέχρι τώρα διαδρομή της προκριματικής φάσης έδωσε τέσσερις αγώνες με απολογισμό τρεις βαθμούς ως ακολούθως:

Κύπρος - Σαν Μαρίνο...5-0

Κύπρος - Βέλγιο...0-2

Σκωτία - Κύπρος...2-1

Ρωσία - Κύπρος...1-0

Η καλή εικόνα που παρουσίασε η Εθνική Κύπρου στους εκτός έδρας αγώνες με Σκωτία και Ρωσία αντίστοιχα, με τη συμμετοχή ποδοσφαιριστών που για πρώτη φορά κλήθηκαν και με το δεδομένο της ικανότητας και της εμπειρίας την παλιάς φρουράς, δημιουργεί προσδοκίες για καλύτερη συνέχεια και επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα στους επόμενους αγώνες.