Τσάμπιονς Λιγκ: Αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι ο ΑΠΟΕΛ

Από euronews with ΚΥΠΕ

Οι πρωταθλητές Κύπρου ηττήθηκαν 2-0 από τον Άγιαξ στην Ολλανδία

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε το Τσάμπιονς Λιγκ ο ΑΠΟΕΛ. Η πρωταθλήτρια ομάδα της Κύπρου ηττήθηκε 2-0 από τον Άγιαξ στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, αποκλείστηκε από τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Αίαντας είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης αλλά η υπεροχή του καρποφόρησε μόλις δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 43' ο Άλβαρες με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μπέλετς.

Ο Άγιαξ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος με στόχο να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Στο 50’ ο Χούντελαρ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από τη χρήση του VAR.

Ο ΑΠΟΕΛ τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε με τον Πάβλοβιτς όμως σωστά και αυτό το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι πρωταθλητές Ολλανδίας σφράγισαν το εισιτήριο για τους ομίλους στο 80’ με γκολ του Τάντιτς, ο οποίος με σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Το ταξίδι του ΑΠΟΕΛ στην Ευρώπη πάντως δεν σταματάει, καθώς έχει ήδη εξασφαλίσει μια θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.