Τσάμπιονς Λιγκ: Βραδιά αστέρων με προκρίσεις για Βιγιαρεάλ και Ρεάλ

Οι παίκτες της Βιγιαρεάλ πανηγυρίζουν στο Μόναχο

Η Βιγιαρεάλ άφησε...ξερή την Μπάγερν στο Μόναχο με γκολ στο 88' - Στην παράταση κρίθηκε το εισιτήριο των ημιτελικών στο Μπερναμπέου

Τη μεγαλύτερη πρόκριση στην ιστορία της πήρε η Βιγιαρεάλ, που απέκλεισε τη Μπάγερν Μονάχου μέσα στη Γερμανία, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» υπερασπίστηκε το 1-0 της νίκης στην Ισπανία και έριξε στο καναβάτσο τους Βαυαρούς αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στην Αλιάνζ Αρίνα.

Η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Λεβαντόφσκι στο 52', πίεσε για το δεύτερο γκολ, όμως με μία εκπληκτική αντεπίθεση στο 88', η Βιγιαρεάλ σκόραρε με τον Τσουκουέζε που στην κίνηση νίκησε επιβλητικά το Νόιερ και έστειλε τους Ισπανούς στα ημιτελικά.

Απίστευτο ματς στη Μαδρίτη με πρόκριση-θρίλερ για τη Ρεάλ

Στη Μαδρίτη όλοι περίμεναν ότι η Ρεάλ θα είχε ένα εύκολο απόγευμα μετά τη νίκη με 3-1 επί της Τσέλσι μέσα στο Λονδίνο. Η ομάδα του Τούχελ όμως, κάτοχος του τροπαίου, έβγαλε ψυχή και έφτασε 10 λεπτά μακριά από μία σπουδαία ανατροπή και πρόκριση καθώς μέχρι το 80' είχε «παγώσει» το Μπερναμπέου με το σκορ στο 0-3.

Manu Fernandez/Manu Fernandez
Ο Τιμο Βέρνερ της Τσέλσι μετά το 0-3Manu Fernandez/Manu Fernandez

Μάουντ, Ρούντιγκερ και Βέρνερ είχαν πετύχει τα τρια γκολ των Λονδρέζων, που έδειχναν ικανοί να βάλουν και τέταρτο γκολ την ώρα που η Ρεάλ έψαχνε τρόπο να μειώσει και να πάει το ματς στην παράταση. Και τα κατάφερε με τον Ροντρίγκο στο 80ο λεπτό, που με ένα εκπληκτικό εν κινήσει πλασέ, νίκησε τον Μεντί και μείωσε σε 1-3. Λίγο αργότερα απείλησε και ο Μόντριτς αλλά το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ανέλαβε ο...φονιάς της Ρεάλ, Καρίμ Μπενζεμά, που με εξαιρετική κεφαλιά-ψαράκι στο 96' έκανε το 2-3 και έφτασε τα 4 γκολ σε βάρος της Τσέλσι στα δύο ματς των προημιτελικών.

Οι δύο σκόρερ της Ρεάλ, Ροντρίκο και ΜπενζεμάManu Fernandez/Manu Fernandez

Η Τσέλσι πίεσε ως το τέλος για να φτάσει στο τέταρτο γκολ και να πάει το ματς στα πέναλτι, όμως δεν τα κατάφερε παρά το γεγονός ότι είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει.