Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Κόρνερ: Επέλαση για τη Μπάγερν, ντέρμπι κυπέλλου στην Αγγλία

Access to the comments Σχόλια
Από Euronews

<p>Η έκπληξη της αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα δεν ήρθε από τη Μπάγερν Μονάχου ή τη Ντόρτμουντ, αλλά από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν. </p> <p>Η πλησιέστερη στη Μπάγερν αντίπαλος, παραδόθηκε στη Σάλκε εντός έδρας και έχασε τρεις πολύτιμους βαθμούς</p> <p>Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει να επελαύνει στην γερμανική Μπουντεσλίγκα, φτάνοντας τις 19 νίκες σε 21 αγώνες.</p> <p>Οι Βαυαροί συνέτριψαν τη Φράιμπουργκ με 4-0, με τον Ντάντε να ανοίγει το σκορ στο 19’. </p> <p>Από εκεί και πέρα ο Σακίρι σκόραρε δύο φορές για την ομάδα του Γκουαρντιόλα. </p> <p>Στο 34’ έγραψε το 2-0 και επτά λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. </p> <p>Το τελικό 4-0 σημείωσε ο Κλαούντιο Πιζάρο στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. </p> <p>Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Ντόρτμουντ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. </p> <p>Στο 10’ και το 21’ ο Αουμπαμεγιάνγκ είχε φτάσει το σκορ στο 2-0.</p> <p>Στο 47ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0 για την ομάδα του Κλοπ. </p> <p>Το τελικό 4-0 για τους Βεστφαλούς σημείωσε στο 68ο λεπτό ο Γιότζιτς. </p> <p>Αυτή η νίκη έφερε τη Ντόρτμουντ στον ένα βαθμό από τη Λεβερκούζεν, που ηττήθηκε εντός έδρας από τη Σάλκε. </p> <p>Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου προηγήθηκε στο 28’ με τον Γκορέτσκα.</p> <p>Με αυτογκόλ του Σαντάνα, η Λεβερκούζεν ισοφάρισε στο 66ο λεπτό όμως 8 λεπτά αργότερα ο Κλας Γιαν Χούντελαρ έδωσε τη νίκη στη Σάλκε με 2-1. </p> <p><strong>Ισπανία: Δεν σπάει η τριάδα στην κορυφή</strong></p> <p>Στην Ισπανία δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Η μάχη ανάμεσα στους τρεις πρωτοπόρους συνεχίζεται. <br /> Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο φορές στο 6-0 της Μπαρτσελόνα επί της Ράγιο Βαγιεκάνο στο Καμπ Νόου. <br /> Με αυτά τα γκολ, ο Αργεντινός προσπέρασε στον πίνακα τον αρχισκόρερ της Πριμέρα Ντιβισιόν, τον θρύλο της Ρεάλ, Αλφρέντο Ντι Στέφανο.</p> <p>Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς τον τιμωρημένο Κριστιάνο Ρονάλντο συνέχισε με νίκη. Οι Μαδριλένοι επιβλήθηκαν 3-0 της Χετάφε εκτός έδρας και παραμένουν στην κορυφή. Χεσέ, Μπενζεμά και Μόντριτς, που ανεβάζει συνεχώς απόδοση, σκόραραν στο ματς και κράτησαν πρώτη τη Ρεάλ. </p> <p>Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας βρίσκονται Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης που κέρδισε τη Βαγιαδολίδ. Και οι τρεις έχουν 60 βαθμούς. </p> <p><strong>Ολλανδία: Στο +4 ο Άγιαξ</strong></p> <p>Στην Ολλανδία, η 24η αγωνιστική της Έρεντιφίσι, σημαδεύτηκε από την απόδοση του Λάσε Σεν. </p> <p>Ο Δανός μέσος του Άγιαξ έδωσε μοναδική παράσταση στην Άμστερνταμ Αρίνα.</p> <p>Σημείωσε χατ τρικ, με δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και χάρισε νίκη 3-0 στον Άγιαξ επί της Χέρενφεν. </p> <p>Ο Άγιαξ πέτυχε τη 10η εντός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα μετά το 3-0 στο κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι με την Χέρενφεν. </p> <p>Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Σιμ Ντε Γιονγκ κέρδισε πέναλτι και ο Λάσε Σεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. </p> <p>Έξι λεπτά αργότερα, χέρι στην περιοχή και νέο πέναλτι για τον Άγιαξ. Ο Σεν νίκησε δεύτερη φορά τον Νόρντφελντ για το 2-0. </p> <p>Το τελικό 3-0 σημείωσε και πάλι ο Δανός άσος του Άγιαξ, όταν στο 82ο λεπτό πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα της Χέρενφεν. </p> <p><strong>Αγγλία: Ώρα κυπέλλου στο Νησί</strong></p> <p>Τελευταία στάση στην Αγγλία</p> <p>Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 2-0 της Τσέλσι και την απέκλεισε από το κύπελλο Αγγίας. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν ο Γιόβετιτς και ο Σαμίρ Νασρί. </p> <p>Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μουρίνιο περιέργως δεν είπε κουβέντα για τον Μανουέλ Πελεγκρίνι, με τον οποίο είχαν λεκτικό πόλεμο μέσα στην εβδομάδα.</p> <p>Παρόλα αυτά διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ στο δεύτερο γκολ της Σίτι. </p> <p>Η Μάντσεστερ θα αντιμετωπίσει τη Γουίγκαν στον προημιτελικό. </p> <p>Στο άλλο μεγάλο ματς κυπέλλου, η Άρσεναλ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά κόντρα στη Λίβερπουλ. </p> <p>Οι Λονδρέζοι που είχαν διασυρθεί στο Άνφιλντ με 5-1 την περασμένη εβδομάδα για το πρωτάθλημα, επικράτησαν με 2-1 των κόκκινων.</p> <p>Ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν και ο Λούκας Ποντόλσκι σκόραραν για την Άρσεναλ, που στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Έβερτον. </p> <p>Οι προημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 8 και 9 Μαρτίου.</p>