Κόρνερ: Επέλαση για τη Μπάγερν, ντέρμπι κυπέλλου στην Αγγλία

Από Euronews

Η έκπληξη της αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα δεν ήρθε από τη Μπάγερν Μονάχου ή τη Ντόρτμουντ, αλλά από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Η πλησιέστερη στη Μπάγερν αντίπαλος, παραδόθηκε στη Σάλκε εντός έδρας και έχασε τρεις πολύτιμους βαθμούς

Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει να επελαύνει στην γερμανική Μπουντεσλίγκα, φτάνοντας τις 19 νίκες σε 21 αγώνες.

Οι Βαυαροί συνέτριψαν τη Φράιμπουργκ με 4-0, με τον Ντάντε να ανοίγει το σκορ στο 19’.

Από εκεί και πέρα ο Σακίρι σκόραρε δύο φορές για την ομάδα του Γκουαρντιόλα.

Στο 34’ έγραψε το 2-0 και επτά λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 σημείωσε ο Κλαούντιο Πιζάρο στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Ντόρτμουντ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Στο 10’ και το 21’ ο Αουμπαμεγιάνγκ είχε φτάσει το σκορ στο 2-0.

Στο 47ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0 για την ομάδα του Κλοπ.

Το τελικό 4-0 για τους Βεστφαλούς σημείωσε στο 68ο λεπτό ο Γιότζιτς.

Αυτή η νίκη έφερε τη Ντόρτμουντ στον ένα βαθμό από τη Λεβερκούζεν, που ηττήθηκε εντός έδρας από τη Σάλκε.

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου προηγήθηκε στο 28’ με τον Γκορέτσκα.

Με αυτογκόλ του Σαντάνα, η Λεβερκούζεν ισοφάρισε στο 66ο λεπτό όμως 8 λεπτά αργότερα ο Κλας Γιαν Χούντελαρ έδωσε τη νίκη στη Σάλκε με 2-1.

Ισπανία: Δεν σπάει η τριάδα στην κορυφή

Στην Ισπανία δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Η μάχη ανάμεσα στους τρεις πρωτοπόρους συνεχίζεται.
Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο φορές στο 6-0 της Μπαρτσελόνα επί της Ράγιο Βαγιεκάνο στο Καμπ Νόου.
Με αυτά τα γκολ, ο Αργεντινός προσπέρασε στον πίνακα τον αρχισκόρερ της Πριμέρα Ντιβισιόν, τον θρύλο της Ρεάλ, Αλφρέντο Ντι Στέφανο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς τον τιμωρημένο Κριστιάνο Ρονάλντο συνέχισε με νίκη. Οι Μαδριλένοι επιβλήθηκαν 3-0 της Χετάφε εκτός έδρας και παραμένουν στην κορυφή. Χεσέ, Μπενζεμά και Μόντριτς, που ανεβάζει συνεχώς απόδοση, σκόραραν στο ματς και κράτησαν πρώτη τη Ρεάλ.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας βρίσκονται Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης που κέρδισε τη Βαγιαδολίδ. Και οι τρεις έχουν 60 βαθμούς.

Ολλανδία: Στο +4 ο Άγιαξ

Στην Ολλανδία, η 24η αγωνιστική της Έρεντιφίσι, σημαδεύτηκε από την απόδοση του Λάσε Σεν.

Ο Δανός μέσος του Άγιαξ έδωσε μοναδική παράσταση στην Άμστερνταμ Αρίνα.

Σημείωσε χατ τρικ, με δύο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και χάρισε νίκη 3-0 στον Άγιαξ επί της Χέρενφεν.

Ο Άγιαξ πέτυχε τη 10η εντός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα μετά το 3-0 στο κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι με την Χέρενφεν.

Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Σιμ Ντε Γιονγκ κέρδισε πέναλτι και ο Λάσε Σεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Έξι λεπτά αργότερα, χέρι στην περιοχή και νέο πέναλτι για τον Άγιαξ. Ο Σεν νίκησε δεύτερη φορά τον Νόρντφελντ για το 2-0.

Το τελικό 3-0 σημείωσε και πάλι ο Δανός άσος του Άγιαξ, όταν στο 82ο λεπτό πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα της Χέρενφεν.

Αγγλία: Ώρα κυπέλλου στο Νησί

Τελευταία στάση στην Αγγλία

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 2-0 της Τσέλσι και την απέκλεισε από το κύπελλο Αγγίας. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν ο Γιόβετιτς και ο Σαμίρ Νασρί.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μουρίνιο περιέργως δεν είπε κουβέντα για τον Μανουέλ Πελεγκρίνι, με τον οποίο είχαν λεκτικό πόλεμο μέσα στην εβδομάδα.

Παρόλα αυτά διαμαρτυρήθηκε για οφσάιντ στο δεύτερο γκολ της Σίτι.

Η Μάντσεστερ θα αντιμετωπίσει τη Γουίγκαν στον προημιτελικό.

Στο άλλο μεγάλο ματς κυπέλλου, η Άρσεναλ πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά κόντρα στη Λίβερπουλ.

Οι Λονδρέζοι που είχαν διασυρθεί στο Άνφιλντ με 5-1 την περασμένη εβδομάδα για το πρωτάθλημα, επικράτησαν με 2-1 των κόκκινων.

Ο Άλεξ Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν και ο Λούκας Ποντόλσκι σκόραραν για την Άρσεναλ, που στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Έβερτον.

Οι προημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 8 και 9 Μαρτίου.