FlipboardInstagramLinkedin

Επεισοδιακή πρόκριση της Γκάνα στον τελικό του Κόπα Άφρικα

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Euronews

Στον τελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής προκρίθηκε η Γκάνα, που νίκησε 3-0 την Ισημερινή Γιουινέα σε έναν επεισοδιακό ημιτελικό που διεκόπη για 40 λεπτά λόγω εισβολής των διοργανωτών στο 82’.

Το Κόπα Άφρικα λαμβάνει χώρα στην Ισημερινή Γουινέα, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να εξοργίζονται από το γεγονός ότι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας τους έχανε και μάλιστα εύκολα από την Γκάνα.

«Είναι αηδιαστικό. Ένας αγώνας ποδοσφαίρου, είτε κερδίζεις είτε χάνεις. Όταν χάνεις πρέπει να πετάς μπουκάλια και πέτρες. Είναι παράλογο και πιστεύω ότι οι διοργανωτές πρέπει να τους τιμωρήσουν, γιατί αυτό δεν είναι ποδόσφαιρο» δήλωσε ένας φίλαθλος.

Όλα κυλούσαν ομαλά, με την Γκάνα να ετοιμαζόταν για μια πανηγυρική πρόκριση στον τελικό.

Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη, μεγάλη μερίδα των φιλάθλων των διοργανωτών εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο και ξεκίνησαν να πετάνε αντικείμενα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να διακόψει το ματς.

Χρειάστηκε μάλιστα επέμβαση της αστυνομίας καθώς και ελικόπτερο των αρχών(!) προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Η Γκάνα προκρίνεται στον τελικό της Κυριακής όπου θα αντιμετωπίσει την Ακτή Ελεφαντοστού. Όσο για την Ισημερινή Γουινέα, θα αναμετρηθεί το Σάββατο στον μικρό τελικό με την Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό.