Ιταλία: Σήκωσε και το κύπελλο η Γιουβέντους μέσα στη Ρώμη

Μετά από 20 χρόνια η Γιουβέντους πανηγυρίζει το νταμπλ στην Ιταλία, καθώς κατέκτησε και το κύπελλο, επικρατώντας 2-1 της Λάτσιο στην παράταση. Στα

Στα πρώτα έντεκα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα του «Ολίμπικο» μπήκαν δύο γκολ, με τον Ραντού να ανοίγει το σκορ για τη Λάτσιο στο 4ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά.

Στο 11’ όμως, ο Κιελίνι ισοφάρισε με προβολή από κοντά κάνοντας το 1-1 για τη Γιουβέντους.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές, έχοντας ελάχιστες φάσεις για γκολ.

Στην παράταση, ο Αλεσάντρο Μάτρι στο 97’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λάτσιο, γράφοντας το 2-1 για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Πλέον η Γιουβέντους θέλει να κατακτήσει και το Τσάμπιονς Λιγκ για να πάρει το πρώτο τρεμπλ στην ιστορία της.