EventsEvents

Κόρνερ: Τα ντέρμπι της Αγγλίας και οι «εικόνες ντροπής» στη Λάρισα

Η κάτοχος του τίτλου στην Αγγλία, Τσέλσι, συνεχίζει να παραπαίει, καθώς κατέγραψε την πέμπτη ήττα της σε 10 αγωνιστικές, αυτή τη φορά από τη Γουέστ Χαμ.

Η νέα αποτυχία των «μπλε» φούντωσε τις φήμες για άμεση απομάκρυνση του Ζοσέ Μουρίνιο από τον πάγκο. Η αγωνιστική είχε λονδρέζικο ντέρμπι και φυσικά τη μεγάλη μάχη του Μάντσεστερ.

Η Τσέλσι υπέστη ακόμη μία ήττα στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ και μάλιστα στο λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στη Γουέστ Χαμ εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποιούν εξαιρετική χρονιά και προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό με γκολ του Ζάρατε.

Η Τσέλσι δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους και στο 44’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάτιτς.

Παρόλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κέιχιλ στο 56ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, η Γουέστ Χαμ πίεσε ασφυκτικά και στο 79’ σημείωσε το 2-1 με τον Άντι Κάρολ.

Στο «Έμιρεϊτς», η Άρσεναλ συνέχισε την ανοδική της πορεία υποτάσσοντας και την Έβερτον με σκορ 2-1. Οι «κανονιέρηδες» σημείωσαν δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα για τη νίκη.

Στο 36’ ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κοσιελνί να παραβιάσει την εστία της Έβερτον. Οι φιλοξενούμενοι πάντως κατάφεραν να μειώσουν πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, με τον Μπάρκλεϊ στο 44ο λεπτό. Το 2-1 έμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ, ανάμεσα σε Γιουνάιτεντ και Σίτι αποδείχτηκε πολύ κατώτερο των προσδοκιών. Οι δύο ομάδες φοβήθηκαν η μία την άλλη και το τελικό 0-0 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Πλέον, η Άρσεναλ έπιασε στην κορυφή τη Μάντσεστερ Σίτι με τις δύο ομάδες να έχουν 22 βαθμούς.

Ο καλός και ο κακός

Μία ομάδα και δύο ποδοσφαιριστές αναδείχτηκαν πρωταγωνιστές στα ευρωπαϊκά γήπεδα, την εβδομάδα που πέρασε.

Θετικό πρόσημο για τη Μπάγερν Μονάχου που έφτασε τις 1.000 νίκες στην Μπουντεσλίγκα. Οι Βαυαροί συνέτριψαν με 4-0 την Κολωνία στο Μόναχο και διατήρησαν το απόλυτο των νικών στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα επέστρεψε και ο Άριεν Ρόμπεν μετά από δύο μήνες, σκοράροντας στο 35ο λεπτό.

Από τη Γερμανία έρχεται και ο επόμενος θετικός πρωταγωνιστής. Ο Πιερ Ερίκ Αουμπαμεγιάνγκ σημείωσε χατ – τρικ στον αγώνα της Ντόρτμουντ με την Άουγκσμπουργκ. Οι Βεσταφαλοί διέσυραν με 5-1 τους ουραγούς της βαθμολογίας, με τον φορ από τη Γκαμπόν να σημειώνει δεύτερο σερί χατ-τρικ μετά από αυτό με τη Γκαμπάλα για το Γιουρόπα Λιγκ.

Θετικός πρόσημο και για τον Τζέιμι Βάρντι. Πριν από πέντε χρόνια, ο 28χρονος επιθετικός έπαιζε στην 7η κατηγορία της Αγγλίας όμως το Σαββατοκύριακο αγωνίστηκε με τη φανέλα της Λέστερ στην Πρέμιερ Λιγκ και σκόραρε για όγδοο συνεχόμενο αγώνα, αυτή τη φορά εναντίον της Κρίσταλ Πάλας.

Στο δρόμο για το Euro 2016

To 1972 ήταν η πρώτη φορά που τα γερμανικά χρώματα κατέκτησαν το Euro. Τη στιγμή που ο αρχηγός της Δυτικής Γερμανίας, Φραντς Μπεκενμπάουερ, σήκωνε το βαρύτιμο τρόπαιο, ελάχιστοι περίμεναν πως αυτή η εθνική ομάδα θα κυριαρχούσε σε διεθνές επίπεδο τις επόμενες δεκαετίες.

Η Δυτική Γερμανία κατέκτησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 1972 στο Βέλγιο.

Στο Χέιζελ των Βρυξελλών, η Δυτική Γερμανία αντιμετώπισε στον τελικό τη Σοβιετική Ένωση.

Ο Γκερντ Μίλερ ήταν ο άνθρωπος του αγώνα καθώς σημείωσε δύο γκολ, στο 27’ και το 58’, το πρώτο και το τρίτο της ομάδας του.

Ο Χέρμπερτ Βίμερ είχε γράψει το 2-0 στο 52’, σε έναν μονόπλευρο τελικό, όπου η ομάδα του Φραντς Μπεκενμπάουερ επιβλήθηκε άνετα με 3-0.

Από εκείνη τη χρονιά και μετά, η γερμανική εθνική ομάδα, είτε ως Δυτική Γερμανία είτε ως Γερμανία, έφτασε σε 9 τελικούς σε 13 μεγάλα τουρνουά μέχρι το 1996.

Τα προγνωστικά μας

Το επόμενο Σαββατοκύριακο έρχεται το μεγάλο ντέρμπι της Τσέλσι με τη Λίβερπουλ ή αν προτιμάτε του Μουρίνιο με τον Κλοπ. Σπουδαία επίσης ντέρμπι στην Ιταλία με Ίντερ εναντίον Ρόμα και Γιουβέντους εναντίον Τορίνο. Εμείς κάνουμε τις προβλέψεις μας και περιμένουμε τις δικές στα social media με το hashtag #TheCornerScores.

Στην Αγγλία βλέπουμε νίκη της Λίβερπουλ επί της Τσέλσι με 2-1 ενώ στην Ιταλία προβλέπουμε άνετη εκτός έδρας νίκη της Ρόμα επί της Ίντερ με 3-1. Η Γιουβέντους θα επιβληθεί της Τορίνο με 2-0 ενώ στη Γερμανία, η Ντόρτμουντ αναμένεται να περάσει από τη Βρέμη με σκορ 3-1.

Αστεία και παράξενα βίντεο: Η Λάρισα κάνει το γύρο του κόσμου

Το ελληνικό ποδόσφαιρο πρωταγωνιστεί σε ένα βίντεο που έχει κάνει το γύρο του κόσμου. Δεν χρειάζονται περισσότερα σχόλια για τους τραυματιοφορείς της Λάρισας, στο ματς με τον Εργοτέλη. Σίγουρα πάντως δεν περίμεναν πως οι πράξεις τους θα γινόντουσαν viral μέχρι και στις Ηνωμένες Πολιτείες.