FlipboardInstagramLinkedin

Γιουρόπα Λιγκ: Πρόκριση - θρίλερ για ΠΑΣ, αποκλείστηκε η Ομόνοια, πέρασε η ΑΕΚ (vid)

Πνευματικά Δικαιώματα
Από Ιωάννης Καράγιωργας

ΠΑΣ Γιάννινα, Ομόνοια και ΑΕΚ Λάρνακας διεκδίκησαν την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Πρόκριση – θρίλερ για ΠΑΣ στην παράταση

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει κάνει σχεδόν τα πάντα στους δύο πρώτους ευρωπαϊκούς αγώνες της ιστορίας του.

Πιστοί με πίστη στην πρόκριση #pasfamily#pas#pas_giannina#europaleaguepic.twitter.com/W5mItERpO5

— PAS Giannina (@PASGianninaFC) 21 Ιουλίου 2016

Μετά το 3-0 στο πρώτο ματς με την Οντ, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη χρειάστηκε την παράταση για να πάρει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό.

Στην κανονική διάρκεια ο ΠΑΣ έχασε με 3-0 σε έναν αγώνα που στο πρώτο του ημίχρονο δεν προμήνυε κάτι τέτοιο.

Με το ματς στο 0-0 οι Γιαννιώτες έδειχναν το «αφεντικό» του αγώνα.

Μέσα σε τρία λεπτά όμως βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Στο 54’ ο Καρανίκας παραχώρησε πέναλτι με τον Νορντκβέλε να ευστοχεί για το 1-0 της Οντ.

Οντ Γκρένλαντ-ΠΑΣ Γιάννινα: 1-0 (55') https://t.co/gPVtXcRYGm via Novasportsgr</a></p>&mdash; Yannis Karagiorgas (IKaragiorgas) July 21, 2016

Πριν ακόμη καλά – καλά συνέλθει ο ΠΑΣ, οι Νορβηγοί έφτασαν και σε δεύτερο γκολ στο 57’ με σκόρερ τον Ακαμπουέζε.

Οντ Γκρένλαντ-ΠΑΣ Γιάννινα: 2-0 (57') https://t.co/ATotdOxjzg via Novasportsgr</a></p>&mdash; Yannis Karagiorgas (IKaragiorgas) July 21, 2016

Από εκεί και πέρα η ελληνική ομάδα κλείστηκε και στο 89’ το πλήρωσε. Ο Ρουντ μετά από γύρισμα στην περιοχή που κανείς δεν μπόρεσε να διώξει «έγραψε» το 3-0 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Οντ Γκρένλαντ-ΠΑΣ Γιάννινα: 3-0 (89') https://t.co/LvXHm02xRN via Novasportsgr</a></p>&mdash; Yannis Karagiorgas (IKaragiorgas) July 21, 2016

Στην παράταση, ο ΠΑΣ έβγαλε ψυχή. Ο Γιάννης Πετράκης ηρέμησε τους ποδοσφαιριστές του, που βγήκαν δυνατά στο γήπεδο με στόχο να βάλουν το γκολ της πρόκρισης και τα κατάφεραν.

Στο 97’ ο Κούτρης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Οντ και πέτυχε το 3-1.

Οντ Γκρένλαντ-ΠΑΣ Γιάννινα: 3-1 (98') https://t.co/vzOoKRv0bh via Novasportsgr</a></p>&mdash; Yannis Karagiorgas (IKaragiorgas) July 21, 2016

Ο ίδιος παίκτης μάλιστα θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ για τον ΠΑΣ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι στο 110’ και σταμάτησε στο δοκάρι της Οντ.

Η λήξη του ματς βρήκε τους παίκτες του ΠΑΣ να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρώτη ευρωπαϊκή πρόκριση στην ιστορία τους.

Πλέον τους περιμένει η ολλανδική Αλκμάαρ με το πρώτο ματς να διεξάγεται στις 28 Ιουλίου στην Ολλανδία.

Στραπάτσο για Ομόνοια

Η Ομόνοια υποδέχτηκε τη Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ με στόχο να ανατρέψει την εκτός έδρας ήττα με 1-0.

Όμως μόλις στο 17ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Ατζιλί που εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της Ομόνοιας.

Στο 26’ η Ομόνοια ισοφάρισε με υπέροχο σουτ στην κίνηση του Αγκάγιεφ.

Η κυπριακή ομάδα είχε τρομακτικά προβλήματα στην άμυνα και στο 45’ κέρδισε πέναλτι. Ο Ατζιλί ευστόχησε γράφοντας το 1-2.

Η Ομόνοια πάντως κατάφερε να φέρει το ματς στο 2-2 όταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κέρδισε και αυτή πέναλτι. Ο Σέρινταν δεν λάθεψε και ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια απειλήθηκε με τρίτο γκολ σε πολλές περιπτώσεις καθώς είχε βγει μαζικά μπροστά, δεδομένου πως ήθελε δύο γκολ για να προκριθεί.

Στο 81’ ο Ρούσιας έδωσε ελπίδα στην Ομόνοια με θαυμάσιο βολέ στην κίνηση, όμως οι Κύπριοι δεν κατάφεραν να πετύχουν το «χρυσό» τέταρτο γκολ και αποκλείστηκαν.

Άνετα η ΑΕΚ Λάρνακας και πάει Μόσχα

Η ΑΕΚ Λάρνακας μετά το «διπλό» επί της Κλίφτονβιλ στο πρώτο ματς με 3-2 είχε εύκολο έργο απέναντι στους Βορειοιρλανδούς.

Οι Κύπριοι επικράτησαν 2-0 με τα γκολ των Μπόλιεβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και του Τομάς στο 46’ με κεφαλιά μέσα στην περιοχή, μετά από μπαλιά του Χαραλαμπίδη.

Από το 12’ πάντως η Κλίφτονβιλ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπόνερ.

Στον επόμενο γύρο η ΑΕΚ Λάρνακας θα αντιμετωπίσει τη Σπαρτάκ Μόσχας, με το πρώτο ματς στην Κύπρο στις 28 Ιουλίου.