Προκριματικά Μουντιάλ 2018: «Γκέλα» για Αγγλία, δραματική νίκη της Πολωνίας στην εκπνοή

Access to the comments Σχόλια
Από Ιωάννης Καράγιωργας

<p>H τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ ολοκληρώθηκε. </p> <p>Στον <strong>τρίτο όμιλο</strong>, η <strong>Γερμανία</strong> επικράτησε εύκολα της <strong>Βόρειας Ιρλανδίας</strong> με <strong>2-0</strong>, με δύο γκολ του <strong>Ντράξλερ</strong> και του <strong>Κεντίρα</strong> στο πρώτο εικοσάλεπτο. </p> <p>Οι Γερμανοί έφτασαν τους 9 βαθμούς ενώ στη δεύτερη θέση ακολουθεί το <strong>Αζερμπαϊτζάν</strong>, που απέσπασε εκτός έδρας <strong>«λευκή» ισοπαλία από την Τσεχία</strong>, με 7. Η <strong>Νορβηγία</strong> επικράτησε εντός έδρας του <strong>Σαν Μαρίνο</strong> με <strong>4-1</strong>, <strong>με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν εκτός έδρας μετά από 15 χρόνια</strong>. </p> <p>Στον <strong>πέμπτο όμιλο</strong>, σε ένα δραματικό ματς η <strong>Πολωνία κέρδισε 2-1 την Αρμενία</strong> με γκολ του Λεβαντόφσκι στο <strong>έκτο λεπτό των καθυστερήσεων</strong> και έφτασε τους 7 βαθμούς. Οι Αρμένιοι μάλιστα έπαιζαν με 10 παίκτες από το πρώτο μέρος. </p> <p>Μεγάλη <strong>εκτός έδρας νίκη</strong> πήρε το <strong>Μαυροβούνιο</strong> που επικράτησε της <strong>Δανίας</strong> με <strong>1-0</strong> και ανέβηκε στην κορυφή με 7 βαθμούς. </p> <p>Νωρίτερα η <strong>Ρουμανία</strong> κόλλησε στο <strong>0-0</strong> κόντρα στο <strong>Καζακστάν</strong> εκτός έδρας, φτάνοντας τους 5 βαθμούς.</p> <p>Στον <strong>έκτο όμιλο</strong>, η <strong>Αγγλία συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις και έμεινε στο 0-0 με τη Σλοβενία</strong> εκτός έδρας. Οι Σλοβένοι μάλιστα έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη. </p> <p>Η <strong>Σλοβακία</strong> μπήκε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης καθώς επικράτησε πολύ εύκολα της <strong>Σκωτίας</strong> με <strong>3-0</strong> και έφτασε τους πέντε βαθμούς, <strong>σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από 423 λεπτά</strong>. </p> <p>Τους <strong>5</strong> έφτασε και η <strong>Λιθουανία</strong> που δυσκολεύτηκε μεν αλλά επικράτησε δε της <strong>Μάλτας</strong> με <strong>2-0</strong> εντός έδρας.</p>