Προκριματικά Μουντιάλ 2018: «Γκέλα» για Αγγλία, δραματική νίκη της Πολωνίας στην εκπνοή

H τρίτη αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ ολοκληρώθηκε.

Στον τρίτο όμιλο, η Γερμανία επικράτησε εύκολα της Βόρειας Ιρλανδίας με 2-0, με δύο γκολ του Ντράξλερ και του Κεντίρα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Οι Γερμανοί έφτασαν τους 9 βαθμούς ενώ στη δεύτερη θέση ακολουθεί το Αζερμπαϊτζάν, που απέσπασε εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία από την Τσεχία, με 7. Η Νορβηγία επικράτησε εντός έδρας του Σαν Μαρίνο με 4-1, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν εκτός έδρας μετά από 15 χρόνια.

Στον πέμπτο όμιλο, σε ένα δραματικό ματς η Πολωνία κέρδισε 2-1 την Αρμενία με γκολ του Λεβαντόφσκι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και έφτασε τους 7 βαθμούς. Οι Αρμένιοι μάλιστα έπαιζαν με 10 παίκτες από το πρώτο μέρος.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε το Μαυροβούνιο που επικράτησε της Δανίας με 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή με 7 βαθμούς.

Νωρίτερα η Ρουμανία κόλλησε στο 0-0 κόντρα στο Καζακστάν εκτός έδρας, φτάνοντας τους 5 βαθμούς.

Στον έκτο όμιλο, η Αγγλία συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις και έμεινε στο 0-0 με τη Σλοβενία εκτός έδρας. Οι Σλοβένοι μάλιστα έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη.

Η Σλοβακία μπήκε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης καθώς επικράτησε πολύ εύκολα της Σκωτίας με 3-0 και έφτασε τους πέντε βαθμούς, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από 423 λεπτά.

Τους 5 έφτασε και η Λιθουανία που δυσκολεύτηκε μεν αλλά επικράτησε δε της Μάλτας με 2-0 εντός έδρας.