Αυτό το περιεχόμενο δεν είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Φενέρμπαχτσε

Access to the comments Σχόλια
Από Ιωάννης Καράγιωργας

<p>Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 80-64. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν έτσι να φτάσουν στο 4ο ευρωπαϊκό τρόπαιο ενώ οι Τούρκοι κατέκτησαν το πρώτο ευρωπαϊκό στην ιστορία τους. </p> <p>Με την βοήθεια της έδρας, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκαμψε την αντίσταση του Ολυμπιακού και από τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου ουσιαστικά είχε τον απόλυτο έλεγχο του τελικού. </p> <p>Ο Σέρβος τεχνικός έφτασε τις 9 κατακτήσεις στην Ευρωλίγκα και καταφέρνει να φτάσει στην κορυφή της Ευρώπης με την πέμπτη διαφορετική ομάδα που κοουτσάρει. </p> <p>Στο πρώτο ημίχρονο όπως ήταν φυσιολογικό η Φενέρμπατχσε μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, όμως ο Ολυμπιακός είχε λύσεις και δεν επέτρεψε στους Τούρκους να ξεφύγουν στο σκορ, ως τα μέσα της περιόδου. </p> <p>Η μεγάλη ζημιά γινόταν από τον Κάλινιτς που πέτυχε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τρία στα τρία τρίποντα. </p> <p>Από την πλευρά των ερυθρολεύκων ο Μπιρτς και ο Σπανούλης τράβηξαν το σκορ με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 26-18 υπέρ της Φενέρ. </p> <p>Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε ακόμη και στους 4 (29-25) όμως ο Σπανούλης δεν έβρισκε ρυθμό και αντιθέτως βρήκε ο Μπογκντάνοβιτς και η Φενέρ ανέβασε τη διαφορά στο +10 και το 35-25. </p> <p>Η ομάδα του Σφαιρόπουλου αντέδρασε στο τελευταίο δίλεπτο και με τρίποντο του Μάντζαρη και μπάζερ μπίτερ του Μπριτς έκλεισε το ημίχρονο στο -5 και σκορ 39-34. </p> <p>Στο δεύτερο μέρος ο Μιλουτίνοφ έκανε ό,τι μπορούσε για να σταματήσει την ορμή της Φενέρ, που και πάλι μπήκε με στόχο να χτίσει διαφορά. </p> <p>Ο ψηλός του Ολυμπιακού σκόραρε μέσα στη ρακέτα όμως οι σουτέρ των «ερυθρόλευκων» εξακολουθούσαν να «σπάνε» τα καλαθιά με ποσοστό κάτω από 35%. </p> <p>Μοιραία, με βολές και δίποντα, η Φενέρ έφτασε το σκορ στο +10 (54-44) από το 46-44 και συνέχισε να πιέζει την άμυνα του Ολυμπιακού αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ μετά από τρίποντο του Ντατόμε που έφερε τη διαφορά στο +13, στα 2.48 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. </p> <p>Το σκορ έκλεισε στο 60-48 στο τρίτο δεκάλεπτο. </p> <p>Κάπου εκεί πολύ απλά ο Ολυμπιακός παράτησε το ματς. Η Φενέρ του Ομπράντοβις κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +18 (68-50) μετά από μόλις δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο και τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. </p> <p>Οι Τούρκοι κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει έχοντας ουσιαστικά πετάξει λευκή πετσέτα.</p>