Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Φενέρμπαχτσε

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στον τελικό της Ευρωλίγκας κόντρα στη Φενέρ (64-80)

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 80-64. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν έτσι να φτάσουν στο 4ο ευρωπαϊκό τρόπαιο ενώ οι Τούρκοι κατέκτησαν το πρώτο ευρωπαϊκό στην ιστορία τους.

Με την βοήθεια της έδρας, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκαμψε την αντίσταση του Ολυμπιακού και από τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου ουσιαστικά είχε τον απόλυτο έλεγχο του τελικού.

Ο Σέρβος τεχνικός έφτασε τις 9 κατακτήσεις στην Ευρωλίγκα και καταφέρνει να φτάσει στην κορυφή της Ευρώπης με την πέμπτη διαφορετική ομάδα που κοουτσάρει.

Στο πρώτο ημίχρονο όπως ήταν φυσιολογικό η Φενέρμπατχσε μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, όμως ο Ολυμπιακός είχε λύσεις και δεν επέτρεψε στους Τούρκους να ξεφύγουν στο σκορ, ως τα μέσα της περιόδου.

Η μεγάλη ζημιά γινόταν από τον Κάλινιτς που πέτυχε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τρία στα τρία τρίποντα.

Από την πλευρά των ερυθρολεύκων ο Μπιρτς και ο Σπανούλης τράβηξαν το σκορ με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 26-18 υπέρ της Φενέρ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε ακόμη και στους 4 (29-25) όμως ο Σπανούλης δεν έβρισκε ρυθμό και αντιθέτως βρήκε ο Μπογκντάνοβιτς και η Φενέρ ανέβασε τη διαφορά στο +10 και το 35-25.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου αντέδρασε στο τελευταίο δίλεπτο και με τρίποντο του Μάντζαρη και μπάζερ μπίτερ του Μπριτς έκλεισε το ημίχρονο στο -5 και σκορ 39-34.

Στο δεύτερο μέρος ο Μιλουτίνοφ έκανε ό,τι μπορούσε για να σταματήσει την ορμή της Φενέρ, που και πάλι μπήκε με στόχο να χτίσει διαφορά.

Ο ψηλός του Ολυμπιακού σκόραρε μέσα στη ρακέτα όμως οι σουτέρ των «ερυθρόλευκων» εξακολουθούσαν να «σπάνε» τα καλαθιά με ποσοστό κάτω από 35%.

Μοιραία, με βολές και δίποντα, η Φενέρ έφτασε το σκορ στο +10 (54-44) από το 46-44 και συνέχισε να πιέζει την άμυνα του Ολυμπιακού αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ μετά από τρίποντο του Ντατόμε που έφερε τη διαφορά στο +13, στα 2.48 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σκορ έκλεισε στο 60-48 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Κάπου εκεί πολύ απλά ο Ολυμπιακός παράτησε το ματς. Η Φενέρ του Ομπράντοβις κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +18 (68-50) μετά από μόλις δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο και τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι Τούρκοι κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει έχοντας ουσιαστικά πετάξει λευκή πετσέτα.